unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Meclis'te 'Erdoğan'ı doktora gönderelim' kavgası

TBMM Genel Kurulu’nda 'Erdoğan’ gerginliği yaşandı. CHP’li Akif Ekici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sarf ettiği sözlerden dolayı iki birleşim Genel Kurula girmeme cezasına çarptırıldı. Ekici’nin sözleri üzerine yaşanan gerginliklerden dolayı Genel Kurula üç defa ara verilmek zorunda kaldı.

TBMM Genel Kurulu’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçe ve kesin hesapları görüşmelerine devam ediliyor. Oturumu Başkanvekili Pervin Buldan yönetiyor. Verilen yemek arasının ardından CHP Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, “Ben lafı hiç dolandırmam, lafı direkt söylerim, yaşamımda da siyasetimde de öyledir. Ben, buradaki Hükûmet yetkililerine de AKP Grubuna da soruyorum: Bu kadar, ülkeye haksızlık yapan, ülkeyi bu hâle getiren bir Cumhurbaşkanı var, ülkeyi felakete sürükleyen bir Cumhurbaşkanı var. Hiçbiriniz, Allah için, biriniz çıkıp da 'Ey Cumhurbaşkanı, ne yapıyorsun? Bu ülkeyi nereye getiriyorsun?’ demiyorsunuz.' diye konuştu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKKINDAKİ SÖZLER MECLİS’İ GERDİ
Kendisinin Gaziantep milletvekili olduğunu ifade eden Ekici, komşuda ateş yanına ne yapılması gerektiğini sorarak, “Suriye'de bir ateş yandı bundan 5 yıl önce. Komşuda ateş yanınca bize ne görev düşer? Elimize soğutucu malzeme alıp üzerine gitmemiz gerekir. Ne yaptı Tayyip Erdoğan? Eline bidon aldı gitti, benzin bidonu aldı gitti ve bugünkü hâle getirdi. Ben soruyorum bakanlara; hani cuma namazını Emevi Camisi'nde kılıyordunuz? Nereye gidebildiniz? Ne yapabildiniz? Bundan önce 11 Cumhurbaşkanıyla beraber yaşadık, ben çoğunu hatırlarım, sizler de hatırlarsınız, aklıselim insanlardı. Hiçbir Cumhurbaşkanı bu ülkeyi ailesiyle, oğluyla, çocuğuyla, hanımefendisiyle yönetme gibi son derece yanlış, usulsüz, hukuksuz bir davranış içerisine girmemiştir. Şimdi Hanımefendi giriyor, Bilal Erdoğan Beyefendi giriyor, çoluk çocuk ailece bu ülkeyi yönetmeye kalkıyorsunuz ve buralara getiriyorsunuz değerli arkadaşlarım.' demesi AKP'li vekillerin tepkisine neden oldu. 

'PSİKOLOJİK BİR TEDAVİYE TABİ TUTALIM’
Ekici sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ben bir tavsiyede bulunacağım şimdi. 4 gruba da öneriyorum. Bizim orada, bölgemizde bazı yaşlı insanlar olur; söz dinlemez, hasta olur doktora gitmek istemez. Orada aile büyükleri ve bölgenin önde gelen insanları bir araya gelir, bu rahatsız kişiyi tedavi olmak için ikna eder. 4 grup oluşturalım, bu Recep Tayyip Erdoğan'ı psikolojik bir tedaviye tabi tutalım. Çünkü, şuurunu kaybetmiş ve sizin gibi ruhunu, beynini, düşüncesini teslim etmiş bir grupla karşı karşıyayız.' 

Bu sözler üzerine Genel Kurul’da tansiyon arttı ve şu diyaloglar yaşandı: 

Sebahattin Karakelle: Ne biçim konuşuyorsun sen Cumhurbaşkanıyla! 

Hikmet Ayar: Ruh hastasısın sen! 

Akif Ekici: Arkadaşlar, utanmasanız peygamber diyeceksiniz ya! Utanmazsanız peygamber diyeceksiniz. 

İbrahim Aydemir: Sen düzgün konuş Cumhurbaşkanına karşı! 

Akif Ekici: Siz şuurunuzu, ruhunuzu teslim etmiş bir grupsunuz. Bu Türkiye'yi ateşe sürükleme içerisinde, ülkeyi felakete iten, ülkeyi ateş çemberine iten bir kişiyle karşı karşıyayız değerli arkadaşlarım. Bu dediğim işlemin acilen yapılması gerekiyor. Kendi batağa saplanmış, bu ülkeyi de batağa çekmek isteyen bir ruhla karşı karşıyayız. Ruhunu tedavi ettirmezsek ülkemiz bir felakete gidecek. 

Nureddin Nebati: Sen doktora git, doktora! Sen doktora git, doktora! 

TANSİYON DÜŞMEYİNCE GENEL KURULA ÜÇÜNCÜ KEZ ARA VERİLDİ

Başkanvekili Buldan, yaşanan gerginlikten sonra verilen aranın ardından AKP grubunun CHP’li Ekici’nin sözlerini geri alma talebinin olduğunu ifade etti. AKP ve CHP’li grup başkanvekilleri Coşkun Çakır ve Engin Altay’ın konuşmalarının ardından CHP’li Akif Ekici’ye yerinden söz verildi. AKP'li vekiller, Ekici’nin Genel Kurul kürsüsüne gelerek özür dilemesini istemeleri yeni bir gerginliğe neden oldu. Çok sayıda AKP'li vekil Ekici’nin bulunduğu arka sıralara hareket edince tansiyonun yükselmesi üzerinePervin Buldan üçüncü kez ara vermek durumunda kaldı. Verilen arada Genel Kurul’da büyük arbede yaşanırken çok sayıda milletvekili de gerginliğin kavga dönmemesi için uğraş verdi.

'SAVUNMA YAPMA GEREĞİ DUYMUYORUZ, TAKDİR GENEL KURULUN’
Yarım saatten fazla süren aranın ardından oturumu yöneten Başkanvekili Pervin Buldan, CHP’li Ekici’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili sözlerin Meclis’ten geçici olarak çıkartma gerektiren bir fiil olduğunu söyledi. Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin iç tüzüğün 163’üncü maddesi uyarınca Meclis’ten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verilmesini oylamaya sundu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ekici’nin Genel Kurul’da olmadığına dikkat çekerek Ekici’nin sözlerinin dozajı yüksek bir siyasi eleştiri olduğunu söyledi. Altay, “Savunma yapma gereği duymuyoruz. Genel Kurulu’nun takdirine sunuyoruz' dedi. Yapılan oylamada AKP'li vekillerin kabul oyları ile CHP’li Ekici, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle iki birleşim Genel Kurula katılmama cezasına çarptırıldı. 

 

İlgili Haberler

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Politika

Bozdağ'dan bedelli askerlik açıklaması

Politika

Demokrat Parti'den Çiller'e Yenikapı tepkisi

Politika

'TSK askeri Menbiç'in dış mahallelerine girdi'

Politika

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Politika

Kılıçdaroğlu: Dolar yükselmiyor, TL değer kaybediyor