unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Meclis'te 'gece yarısı' sürprizi: AKP yine geri adım attı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP'nin Meclis'e getirdiği yasa tasarısı maddelerini halkın tepkisi yüzünden savunamadığını söyledi. Başbakan Yıldırım'ın gece yarısı Meclis'e sürpriz bir biçimde geldiğini de söyleyen Yarkadaş, bunun sebebini de açıkladı.

İKİ MADDEYİ DE GERİ ÇEKTİLER
Yarkadaş, AKP'nin kamuoyunda "tecavüzcülere af" olarak bilinen maddeden sonra "emekli akademisyen vekillere ballı maaş" öngören maddeyi de gece yarısı iptal etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

GECE NELER OLDU?
Yarkadaş, tweet adresinden gece 01.00'de Meclis çalışmasının tamamlandığını duyurmasının ardından şu görüşleri paylaştı:

"SAVUNAMADILAR..."

"Milli Eğitim Bakanlığı'na ait yasa tasarısı Meclis'te görüşüldü. 3 gün süren çalışma az önce tamamlandı. Tasarının tamamı oylanmadan hemen önce, AKP emekli akademisyen vekillere ballı maaş öngören maddeyi geri çekti. Yani; AKP 'ballı maaş'tan tepkiler üzerine vazgeçmek zorunda kaldı. 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, CHP'nin itirazlarına ve verdiği önergeyi genel kurulda "Katılmıyoruz" diyerek reddetti. Bu gece ise "ballı maaş" önergesini tamamen geri çektirdi. Sonuçta, partimizin istediği oldu. AKP kendi önergesini geri çekmek zorunda kaldı. Halkın tepkisi karşısında geri adım attı. Bakan Yılmaz'ın ise süreci yönetemediği görüldü. Sonuçta halk kazandı. Adana'da çocuklar yanarken 5500 TL'lik ballı maaşın peşine düşenler, halkın hafızasına kazındı. Halk her şeyi gördü.

AKP'li vekillerin yangında 11 kişinin ölmesine rağmen, ballı maaşın peşine düşmeleri, kamu vicdanında derin bir iz bıraktı. Binali Yıldırım belli ki bu gerçeği gördü. Ki; bu yüzden tasarının tamamı oylanacakken, genel kurula sürpriz bir biçimde geldi. Yeni bir skandala engel olmak için Meclis'e gece yarısı gelmesinin başka bir anlamı da var kuşkusuz... O da şu: Yıldırım 'Başbakan benim' mesajı vermeye çalışıyor. Gruba hakim olduğunu göstermek istiyor. Zira, damat Berat Albayrak'ın koltuğunu sarstığını o da görüyor. Bu yüzden işi sıkı tutmaya çalışıyor.

Ancak ne yaparsa yapsın; son 15 günde iki tasarıdan; taciz ve ballı maaş maddelerini geri çektiler. İktidar olmalarına ve OHAL hukuksuzluğuna rağmen iki tasarıda da geri adım attılar. En büyük gücün halk olduğunu anlamak zorunda kaldılar."

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

İlgili Haberler

Politika

CHP'den TRT'ye suç duyurusu

Politika

ABD'de kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Politika

Seçime 5 gün kala İyi Parti'de istifa depremi

Politika

CHP'li Sezgin Tanrıkulu hakkında fezleke hazırlandı

Politika

HDP'nin seçim bürosuna silahlı saldırı

Politika

Kılıçdaroğlu: Hakkımı helal etmek için oy istiyorum

Politika

Tekin: Mutlaka bir başkan yardımcısı Kürt olacak

Politika

Hükümetten Menbiç açıklaması

Politika

Ahmet Şık: AKP çok pişman

Politika

Guardian'a konuşan Karamollaoğlu: İngiliz tipi sekülerizm istiyoruz

Politika

Hangi oylar geçerli, hangi oylar geçersiz sayılacak?

Politika

TSK'dan Kandil açıklaması