unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Mehmet Demirkol: Muslerafobi

Güncelleme: 23.08.2016 09:31

Demirkol yazısında şu değerlendirmelerde bulundu;

"Galatasaray’ın oyunu, geçen senenin devamı. İkili mücadele kısırlığı, akından dönen topların toplanamayışı ve çok basit pas hataları devam ediyor. Tüm orta saha ve savunma direnci sadece iki oyuncunun Tolga ve Selçuk’un üzerinde.Süper Kupa maçında Linnes-Carole’ün savunma bekleri 25-30. metreleri merkez alan bir oyun oynadıkları için salt doğru durarak bir direnç sağladılar. Ancak evinizde Karabük’e karşı oynarken oyun merkeziniz 50-60. metrelerde olmalı.

Önde oyun için yeterli seviyede olamadılar. Karabük rahat paslarla çıktı, özellikle Galatasaray’ın sağından çok iyi geldiler. Dolayısıyla Galatasaray önce uzun geri koşular yapmak zorunda kaldı. Sonra ön taraf bunu yapamaz oldu. Ve takımın boyu uzadı.Karabük bu oyunda 1 pozisyon verip ilk yarıda 4 net pozisyon buldu. Ev sahibi savunma hiç direnemedi. İddiam o ki, Galatasaray’ın kalesinde Muslera değil başka bir kaleci olsa mutlak golü bulurlardı. Hayır Nando’nun alışık olduğumuz muhteşem kurtarışlar yapmasından değil, Muslerafobi’den.

Rakip hücumcular karşılarında Muslera’yı gördüklerinde sağlıklı vuruş yapamıyorlarlar. Bu bir gerçek. 'Atamam’ endişesi o vuruşu yaptırmıyor. Messi’yle karşı karşıya kalan kalecinin ruh haline benzer bir durum bu. Ve bu durum Galatasaray savunmasının en büyük silahı. Dün Galatasaray’ı ayakta tutan buyduVe sadece bu, İgor Tudor’un saha kenarında büyük bir çabayla yekpare tuttuğu takımının da dakikalar geçtikçe geriye yaslanmasına yol açtı. Son saniyede de gol geldi. Eren’in ondan beklenen işi yapmasıyla.

Ancak şunu da söylemek lazım: Galatasaray’ın bu orta saha yapısından vazgeçmeden sağlıklı ve sürdürülebilir bir oyun kurması kolay değil. Bruma ve Sinan tek hamleli oyuncular ve orta sahada savunma özellikleri yok.

Sneijder’i rahat ettirecek bir yapı da oluşamıyor dolayısıyla. Mutlak bir şekilde Senijder’in arkasındaki grubu üçlemek lazım. Selçuk ve Tolga’ya bir yardımcı ya da daha ötesi. Mesela Diarra...

Artık Sneijder solda mı olur, yoksa diziliş 4-3-1-2’ye ya da 4-3-2-1’e mi döner bilmiyorum, ancak bu savunma ve hücum kanatlarıyla Selçuk ve Tolga’yı çatlatırsınız, Sneijder’i de kaybedersiniz. Ve bir gün Muslera da sıkılıverir."