unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merdan Yanardağ: Asıl ırkçılık Suriyelilerden kalifiye eleman seçmek

ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Hayat TV'de Arif Koşar'ın sunduğu 'Ne Yapmalı Nasıl Yapmalı' programında Suriyelilere vatandaşlık konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu. Canlı yayınlanan proğrama Merdan Yanadradğ'ın yanısıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya ve Hayatın Sesi Televizyonu Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz de katıldı.

AKP'nin tartışmayı siyasi bağlamınndan koparmaya çalıştığına dikkat çeken Yanardağ, "Eğer bu tartışmayı bir insan hakları tartışması olarak yaparsak yanlış yaparız. Irkçılık, 'Suriyelilere vatandaşlık verilmesin' demek değil, 'aralarından kalifiye olanları seçeceğiz' demektir" diye konuştu.

İşte Merdan Yanardağ'ın çarpıcı açıklamaları:

"Biz eğer bir mültecilik sorununu tartışacaksak bunun düzlemi farklıdır. Ama Suriye meselesi siyasaldır. Dahası bir iç mesele haline gelmiştir ve bu konu mevcut iktidarın niteliği ve politikalarından ayrı olarak değerlendirilemez. Katar ve Suudi Arabistan'la birlikte, bir emperyalist projenin parçası olarak, bölge gericiliğine dayalı bir sünni eksen oluşturmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu proje ve emperyalist planlama yenilgiye uğramıştır. Hem yenileceksiniz hem dünyada Katar ve Suudi Arabistan dışında arkanızda neredeyse kimse kalmayacak, sonra da apar topar Rusya'dan özür dileyip İsrail'le arayı düzeltmeye çalışarak durumu ve iktidarınızı kurtamaya çalışacaksınız. Yok öyle bir şey. AKP iktidarı, gerçekte en zayıf dönemininden geçiyor. Gücünün zirvesinde olduğunun sanıldığı bu dönemde gerçek paradoksal olarak budur. Bu nedenle AKP ve Erdoğan yeni ittifaklarla iktidarının geleceğini garanti almak zorunda. AKP'nin eski politikasında ısrar etmesi halinde 1 yıl bile iktidarda kalaması mümkün değildir."

"FETRET DEVRİ YAŞANIYOR"

"Toplumun her kesimi ile çatışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Kürtlerle savaşıyor, Alevilerle kavga ediyor, laik ve cumhuriyetçi kesimleri aşağılıyor, gençlikle kavgalı, orduyla dalaştı, Suriye ile fiilen savaştı, Rusya ve İran ile savaşın eşiğine geldi. Hiç bir yerde tartışmalı bir sandık sonucuna dayalı olarak iktidar olamazsınız. Türkiye'de iktidarın meşruiyet sorunu var. Cumhuriyeti yıkıp bütün değerlerine savaş açan AKP, yeni bir rejim de kuramadı. Erdoğan, Rize konuşmasında bunu açıkça ilan etti. Türkiye, hukuku olmayan bir fetret döneminden geçiyor. Ülkenin cumhurbaşkanı bunu başlattı."

"BU BİR İNSAN HAKLARI TARTIŞMASI DEĞİLDİR"

"Suriye meselesi bir insan hakları tartışması değil, siyasal bir tartışmadır. Mesele bir insan hakları ya da mülteci sorunu tartışması ise burada bir uzlaşma sağlanır. Ama konu bu değil. Bu tartışma somut bir siyasal tartışmadır. Bölgenin yeniden yapılandırılmasına dair bir tartışmadır. Bu anlamda vatandaşlık tartışmasını ırkçılık diye nitelendirmek, çok erken bir değerlendirme olur. Eğer varsa bir ırkçı yaklaşım, ki var, ama sokaktaki insanın temel yaklaşımı garklıdır. Bizim görevimiz bunu engellemektir. CHP'nin "Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmesini sağlama" yaklaşımı son derece doğrudur. CHP'yi bu noktada ırkçılıkla suçlamak doğru değil. CHP bir noktada eleştirilecekse, başta Suriye'deki bu operasyona yeterince karşı çıkmadığı için eleştirilmelidir."

SURİYELİLERİN EGE'DE BOĞULMASINA GÖZ YUMULDU

"Mülteciler konusu üzerinden Batı'ya şantaj yapmak için insan kaçakçılığına göz yumuldu. Suriyelilerin Ege sularında boğulmasına göz yumuldu. Merkel üzerinde etkili de oldu bu şantaj. Sonra bir geri kabul anlaşması ile insanlık dışı bir pazrlık yapıldı. Biz tartışmayı buradan kurmak zorundayız. Bir mazlumların sığınma hakkı ve yaşam hakkını tartışmıyoruz. Bu tartışma AKP'nin kurduğu bir tartışmadır ve AKP politikalarına hizmet eder. Bu ülkenin kalifiye elemanlara ihtiyacı yok. Bu çok çirkin bir tartışma. Eğer bu insani bir gerekçe ile yapılıyorsa, diplomasına, kalifiye olup olmamasına bakılmaz. Asıl ırkçılık budur. Ne yapacaksınız kalifiye olmayanları, geri mi göndereceksiniz?"

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi