unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merdan Yanardağ, darbe girişimini Hollanda Ulusal Kanalına anlattı: Hedef dinci diktaydı

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler dünya medyasının dikkatini çekmeye devam ediyor. Hollanda Ulusal Kanalı (NOS) darbe girişimi sonrası yapılan mitinglere de yer verdiği haberinde "Erdoğan yandaşlarının da karışıtlarının da artık ortak bir düşmanı var o da Fethullah Gülen" dediği haberinde Türkiye'den gazeteci olarak ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın görüşlerine yer verdi.

"GÜLEN CEMAATİ TEHLİKELİ BİR HAREKET"

Darbe girişimini Hollanda kanalında değerlendiren Merdan Yanardağ, "Gülen Cemaati tehlikeli bir harekettir. İllegal bir örgütlenmedir. Cinayet işleyen bir harekettir. Hrant Dink'i, Gülen Cemaati öldürdü. Ben bunu yazdığım için tutuklandım. Nedim Şener bunu yazdığı için tutuklandı" dedi.

AKP VE ERDOĞAN DA SUÇLUDUR

Yanardağ, Cemaatin yargı, TSK ve emniyet içindeki örgütlenmesini 'Kuşatılan Türkiye' adlı kitabında anlattığı için tutuklandığını hatırlattı. AKP'nin 11 yıl boyunca Cemaatle ortaklık yaptığını, Türkiye'yi birlikte yönettiklerini, Cumhuriyeti ve laik düzeni beraber yıktıklarını da anımsatan Yanardağ, "Şimdi ülke ve toplum bunun sonuçlarını yaşıyor. AKP iktidarı ve Erdoğan da en az Gülen Cemaati kadar suçludur" dedi. Yanardağ şöyle devam etti: 

"Darbe girişimi bastırıldı. Ama bir başka tehlike var. Bugün yakın ve en önemli tehdit, krizi fırsata çevirmeye çalışan laiklik karşıtı AKP'nin dinci dikkatörlük girişimidir." 

"HEDEFLERİ DİNCİ DİKTAYDI"

Merdan Yanardağ, "Yapılması gereken şey bu krizden Türkiye'nin demokrasisini ve laikliği güçlenerek çıkmasıdır. Özgürlükçü ve demokratik bir rejimin kurulmasını sağlamaktır. Eğer darbe başarılı olsaydı, Türkiye'de askeri ve islami bir dikta kuracaklardı. Başarılı olmaması herkes iin iyi oldu. Bizim için çok büyük bir tehditti bu. Ben kişisel olarak ya tutuklanırdım ya da kurşuna dizilirdim. Şaka yapmıyorum" dedi.

Hollanda kanalının, Cemaatin el konulan basın kuruluşları konusundaki sorusuna ise "gazetecilerin tutuklanmasının yanlış olduğunu" ve "AKP iktidarının basın özgürlüğünü tehdit ettiğini" vurgulayarak başlayan Yanardağ, "Bu konu özgür basının susturulması değildir. Çünkü onlar özgür, bağımsız gazeteler değildi. Bunların bağımsız gazeteler olduğunu söyleseniz islamcı militanlar bile güler. Doğrudan bir kişinin talimatı ile yayın yapan gazetelerdi. Bunların özgür basın olduğu fantastik bir yalandır, Batı bunlara çok kolay inanıyor" dedi.

 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük