unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merkel'den 'terör saldırısı" vurgusu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Noel panayırına bir TIR'ın girmesi sonucu 12 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili açıklama yaptı. Merkel, Berlin'de yaşananların kendisini dehşete ve derin üzüntüye düşürdüğünü belirterek "Bu çok zor bir gün" diye konuştu.

"Şu an eldeki veriler ışığında olayın bir terör saldırısı olduğundan yola çıkmamız gerekiyor" diyen Merkel, henüz olayla ilgili pekçok şeyin kesinlik kazanmadığını belirterek, "Biliyorum, bu olayın failinin Almanya'da koruma ve iltica başvurusunda bulunmuş biri olduğu şüphesinin doğrulanması durumunda bu, hepimiz için katlanılması çok zor bir durum olacaktır" dedi.

Merkel, "Failin bir sığınmacı olduğunun ortaya çıkması durumunda bu, özellikle her gün sığınmacılara yardım işlerine angaje olan çok sayıda Alman için, bizim korumamıza gerçekten ihtiyacı olan ve ülkemize uyum sağlamak için çaba gösteren çok sayıda insan için tiksindirici bir durum olacaktır" diye konuştu.

Tüm bir ülkenin yasta birleştiğini, düşüncelerinin olayda hayatını kaybeden ve yaralananlarla olduğunu belirten Merkel, kurtarma çalışanları, polisler, itfaiye, doktor ve  sağlık çalışanlarına ortaya koydukları bu zor çalışma için kalpten teşekkürlerini sunduğunu ifade ettii.

Olayı 'aklın alamayacağı zalim bir eylem' olarak tanımlayan Merkel, bu fiilin 'yasaların öngördüğü en sert şekliyle' cezalandırılacağını vurguladı. Olayla ilgili güvenlik kabinesini toplantıya çağırdığını da açıklayan Merkel, ilgili bakanlar ve güvenlik birimlerinin başkanlarıyla öğleden önce durum ve olası sonuçlarını istişare edeceklerini kaydetti.

"Kötülere karşı duyulan korkunun bizi felç etmesine izin vermeyeceğiz. Noel panayırlarından feragat edilmeyecek" ifadelerini kullanan Almanya Başbakanı, "Şu saatlerde zor gelse de Almanya'da yaşamak istediğimiz hayat için; özgürce, birlikte ve açık bir toplumda yaşamak için gerekli gücü bulacağız" ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu