unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Meslek örgütlerinden Erdoğan'a yanıt: Saygı göster

Elektrik Mühendisleri Odası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarının ardından bir basın açıklamasıyla suçlamalara yanıt verdi. EMO açıklamasında meslek örgütlerinin lincin hedefi haline getirildiği belirtilerek, "Cumhurbaşkanı; bulunduğu konumun gereklerini yerine getirmekten uzak, bu memleketin yetişmiş değerlerini karalama anlayışıyla hareket etmektedir" denildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meslek örgütlerine saygı göstermesi gerektiği vurgulandı. EMO tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

CUMHURBAŞKANI MESLEK ÖRGÜTLERİNE SAYGI GÖSTERMELİ!

Teknolojinin insanlığın yararı için kullanılması uğrunda her platformda mücadelesini yürüten meslek örgütlerine karşı yalan, iftira, karalama ve yaftalamalarla düzeysiz bir kampanya başlatılmıştır. Bu ülkenin yıllarca dirsek çürüterek okumuş, ülkesine katkı koymak için çaba gösteren mühendisleri ve örgütleri; baskı ve tehditle yıldırılmaya çalışılmakta, hedef gösterilmektedir. Cumhurbaşkanı; bulunduğu konumun gereklerini yerine getirmekten uzak, bu memleketin yetişmiş değerlerini karalama anlayışıyla hareket etmektedir.
Zaman zaman meslek örgütlerine karşı söylemleriyle gündeme gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Nisan 2016 tarihinde yaptığı meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarını dün de sürdürmüştür. Türkiye`nin inşa edildiğini, ihya edildiğini, meslek örgütlerinin buna engel olmaya çalıştığını söylemektedir. Kimse sizinle aynı fikirde olmak zorunda değildir. Sizin ihya dediğiniz rant ve talan politikasıdır. Bu politikanın sonuçları ortadadır. Heyelanlar, felaketler, işçi cinayetleri, Soma`da olduğu gibi katliamlar...
Evet ihya olanlar vardır. Ancak ihya olanların, "yaşam suyu çekilen, evlerinden yurtlarından edilen, zehir soluması istenen, geçim kaynakları yok edilen, yerleşim yerlerindeki tarihi ve kültürel dokusu harap edilen" halk olmadığı açıktır.
İktidarın uyguladığı inşaat sektörüne dayalı büyüme anlayışı tüketici bir süreçtir ve yolun sonuna gelmiştir. Bu ülkenin katma değeri yüksek üretime ihtiyacı vardır. Dünyadaki emperyalist işbölümünün dayattığı kirli ve eski teknolojiyle, insanlarının sömürülmesine göz yuman düşük ücret politikasıyla varılacak nokta bellidir.
Bizler, ülkemizin ileri teknoloji üreten; teknolojik çöplük değil, doğasını ve ülkesini koruyan yatırımların yapıldığı bir ülke olması için mücadele ediyoruz. Kişilerin zenginleşmesi peşinde koşan, bunun için hiçbir evrensel insani değeri dikkate almadan her türlü usulsüzlüğü, hukuksuzluğu ve haksızlığı mubah gören bir anlayışla ülke kalkınması gerçekleştirilemez.
Ülkemizde öyle bir otoriter anlayış yürürlüğe konulmuştur ki, kamu yararını savunan meslek örgütlerinin, bir avuç yandaş sermayenin çıkarları karşısında toplumun yaşam hakkını savunuyor olmasına dahi tahammül edilmemektedir. Yargıya başvurmak suçmuş gibi sunulmaktadır. Ne zamandan beri insanların haklarını yargıda araması suç olmuştur? Böyle bir devlet hukuk devleti, bu açıklamaları yapabilenler de hukuk devletinde iktidarı temsilen koltuklara oturmuş insanlar olabilirler mi? Milletin iradesi; yargıyı, Anayasayı, yasaları yok saymak değildir. Parmak hesabıyla yasaları günü birlik çıkarlarınız için eğip bükmek hiç değildir. Kimse Ali kıran baş kesen olamaz bu memlekette. Elbette her türlü idari kurumun yaptığı tasarruf denetlenecektir. Kamudaki denetim organlarını dönüştürmüş, yok etmiş olmanız yetmedi. Demokratik mekanizmaların yaptığı denetim ve itirazları da ortadan kaldırmak istiyorsunuz.
Cumhurbaşkanı, "Konut yaparız, hastane yaparız, okul yaparız, karşımızda bunlar. Elektrik üretmek için baraj yaparız, termik santral, nükleer santral yaparız, karşımızda bunlar. Peki, kim bunlar? Muhalefet partileriyle, bazı meslek odalarıyla, ideolojik körlük yaşayan aydınlarıyla, ünlüleriyle, ünsüzleriyle tekmili birden, evet, bunlar yıkım ekibi" diye konuşmuştur. Elbette yapılan konutlarda malzemeden çalınıyor, birilerine hukuksuz ve meşru olmayan imar izinleriyle peşkeşler çekiliyorsa; hastanelerde insanlarımızın can güvenliği sağlanamıyorsa; okul adı altında çocuklarımız tacizcilere emanet ediliyorsa; baraj yapıyoruz denilerek bölgenin tüm doğası tahrip edilip suyu çalınıyorsa; Gerze`de olduğu gibi ithal kömürle termik santral kurup turizmi, doğası, dahası insanların yaşam hakkı yok ediliyorsa; doğalgaz bağımlılığını yok edeceğiz yalanıyla doğalgazda bağımlı olduğumuz Rusya, ülkemizde nükleer santral sahibi yapılıp, milli enerji diye yutturulmaya kalkılıyorsa; Fukuşima gibi dünyanın yaşadığı büyük nükleer felaketin ardından hala nükleer santral yapılması için kapalı kapılar ardında anlaşmalar imzalanıyorsa; vicdanı olan, gören, anlayan herkesin bunlara karşı çıkması en doğal tavırdır. Ancak ülkemizdeki baskı ve korku ortamında sesler çıkmaz olmuşken, meslek örgütleri; üyelerinden, mesleki birikiminden, dahası doğrunun ve haklının yanında yer almanın verdiği meşru savunma gücünden hareket ederek susmamaktadır. Her türlü ortamda mücadelesini sürdürmektedir, sürdürecektir.
Baskı ve korku ortamında kurdukları sayısal Parlamento aritmetiğiyle milli irade diye başımızda sopa sallayanlar, meslek örgütlerinin demokratik mekanizmalarla gerçekleşen seçimler sonucunda oluşan yönetimlerine, meslek örgütlerinin faaliyetlerine saygı göstermek zorundadırlar.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
22 NİSAN 2016

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

İlgili Haberler

Güncel

Ülkenin gözü Şanlıurfa'da: Seçim hilelerle başladı

Güncel

Libya'da kaçırılan 3 Türk mühendis serbest bırakıldı

Güncel

AKP'li belediye Erdoğan'ın afişlerini indirmedi

Güncel

Soylu: Oy kullanma sorunsuz başladı

Güncel

Oy kabininde çift oy zarfı ile yakalandı

Güncel

İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması

Güncel

Diyabakır'da 1000 adet mühürlü pusulayla yakalandılar

Güncel

HDP Eş Başkanı Temelli oyunu kullandı

Güncel

Yandaş medya seçim yasaklarına uymuyor

Güncel

Ankara'dan ilk usulsüzlük haberi geldi

Güncel

Bağcılar'da bir okulda plakasız araçlar görüldü

Güncel

Cem Yılmaz'dan seçim mesajı