unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Metin Akpınar: 115 gence silah eğitimi verip gönderdik

Tiyatro oyuncusu Metin Akpınar, 1964 yılında Kıbrıs'ta artan saldırılar üzerine Milli Türk Talebe Birliği'nde, silah eğitimi yaptırdıkları 115 genci mücahit olarak Kıbrıs'a gönderdiklerini söyledi.

Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk'un yapımcılığını ve metin yazarlığını üstlendiği, Milli Türk Talebe Birliği'nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle TRT Belgesel'de bugün ikinci bölümü yayınlanacak olan "Büyük Doğu'nun Atlıları" Belgeseli ime ilgili konuşan ünlü tiyatro oyuncusu Metin Akpınar'dan Türkiye'nin yakın dönemine ilişkin ilginç açıklamalar geldi.

"KIBRIS'A MÜCAHİT YETİŞTİRDİK"

1960 darbesi sonrası 1962-1965 yılları arasında Milli Türk Talebe Birliği'nde Tiyatro Müdürlüğü yapan Metin Akpınar, Milli Türk Talebe Birliği için, "Mübalağa etmiyorum. Bir iki saatte sokağa 50 bin kişi çıkarırdı. Bu çok önemli bir etkinlik. Bugün 50 bin kişiyi toplayamazsınız" diye konuştu.

Metin Akpınar, 1964 yılında Kıbrıs'ta artan saldırılar üzerine dernek merkezinde yetiştirdikleri silah eğitimi yaptırdıkları 115 genci "mücahit olarak Kıbrıs'a" gönderdiklerini söyledi. Akpınar, "Evet, bunu söyleyip söylememe noktasında tereddüt ediyorum. Biz Milli Türk Talebe Birliği'nde, Kıbrıs'a 115 tane mücahit yetiştirdik ve bizim aşağıdaki spor salonumuzda kara kuşak karateci yardımıyla, Ercan Çitlioğlu kulakları çınlasın; hocamın da katkılarıyla orada bu arkadaşlar ciddi çalışma yapıldı. Bu arkadaşlar yakın dövüş ve beden eğitimlerini bizde yaptılar. Silah eğitimlerini başka yerde yaptılar. MTTB'nin böylede ciddi bir katkısı vardır. Bunu da övünerek söylüyorum" dedi.

DÖNEMİN MTTB ÖRGÜTÜ İSLAMCI DEĞİLDİ

Son bir not; Metin Akpınar'ın sözünü ettiği dönemde (1950'ler ve 1960'ların ilk yarısı) MTTB henüz islamcıların yönetiminde değildi. MTTB CHP'li ve sol görüşlü öğrencilerin yönetimindeydi. Demokrat Parti (DP) iktidarına karşı büyük gösterileri MTTB örgütlüyordu. Nisan 1960'da Beyazıt Meydanı'nda yapılan kitlesel gösterilerde, MTTB yöneticilerinden dönemin gençlik lideri sol görüşlü Turan Emeksiz polis kurşunlarıyla ölmüş, bu olay, 27 Mayıs müdahalesine giden en önemli dönemeçlerden birini oluşturmuştu. Bu nedenle 1980 yılına kadar MTTB'nin Cağaloğlu'ndaki binasının önünde Turan Emeksiz'in heykeli bulunuyordu. 27 Mayıs'tan sonra Emeksiz'in adı bazı okullara, caddelere ve Şehir hatları vapurlarına verilmiş, Beyazıt Meydanı'nın adı da "Hürriyet Meydanı" yapılmıştı. (Bu isimler 12 Eylül 1980 faşist darbesindan sonra değiştirildi)

Hemen 27 Mayıs sonrasında kurulan ve bakanlar kurulu tarafından "kamu yaranına" statüsü verilen Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (TMGT) adlı dernek de CHP'lilerin yönetimindeydi. Bu iki örgüt yasa gereği kamu kaynaklarından ödenek alıyordu. Örneğin TMGT'nin araba kullanma ehliyeti verme yetkisi vardı ve bu olarak en önemli gelir kaynağıydı.

MTTB, 1965'den sonra, gerçekte gençlik içinde zayıf bir eğilim olan sağcı ve islamcı çevrelirin eline eçti. Bu yönetim değişikliğinde Süleyman Demirel liderliğindeki merkez sağ Adalet Partisi'nin (AP) iktidara gelmesinin payı büyüktü. Hürüketin müdahalesiyle MTTB yönetimi el değiştirmiş, sol görüşlüler ve CHP'liler ise TMGT'de toplanmıştı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü