unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Metro Grossmarket işçileri greve gidiyor

Asgari ücrete yapılan göstermelik zam, Metro Grossmarket işçilerinin üç ayda bir aldıkları primlerin de tırpanlamasına neden oldu. Asgari ücret zammı öncesinde üç ayda bir ikramiye alan işçiler geçen Temmuz ayında almaları gereken ikramiyeleri almadı. Şirket, bu ikramiyeyi, yapması gereken zamma bölüştürdü ve ikramiyeyi ortadan kaldırdı.

sol'da yer alan habere göre, DİSK Sosyal-İş'te örgütlü işçiler sendikanın yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmeleri de sonuçsuz kalınca grev kararı aldı.

3 BİN 500 İŞÇİSİ BULUNUYOR

Grev yazısı bugün Metro mağazalarına asıldı. Metro Grossmarket'in Türkiye çapında 34 şubesi ve 3 bin 500 işçisi bulunuyor. soL'a bilgi veren işçiler işten çıkarmalarla birlikte şu anda hemen her birimde 4 kişilik işi bir kişinin yaptığını, zaten oldukça ağır olan çalışma şartlarının yönetim tarafından uygulanan baskıyla birlikte katlanılmaz hale geldiğini söylüyor. Bir de üç ayda bir aldıkları ikramiyelerin de buharlaşması Metro işçisi için bardağı taşıran son damla oldu. Bu yıl Ocak ve Nisan'da alınan ikramiyeler Temmuz ayı geldiğinde alınamadı. İşçiler Ekim ayında verilmesi gereken yakacak paralarının da kesileceğini beklediklerini söylüyor. 

Sendikanın dün yaptığı açıklama şöyleydi:

"Sosyal-İş Sendikası ile Metro Grosmarket arasında ilk toplu iş sözleşmesi 2005 yılında imzalanmıştır. Sendikamız, Metro Grosmarket işçilerini 11 yıldır temsil etmektedir ve bu süre zarfında 5 dönem toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi için görüşmeler 31 Mart 2016 tarihinde başlamış olup; Sendikamız ile Metro işvereni arasındaki görüşmelerde idari hakları düzenleyen 41 maddede anlaşmaya varılmıştır. Ancak parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşma sağlanamaması nedeniyle arabulucu atanmış, arabulucu sürecinden de anlaşma çıkmamıştır. Bu nedenle grev aşamasına gelinmiştir. Bu aşamada sendikamız 25 Ağustos'ta grev kararını ilan edecektir. 

Parasal haklara ilişkin maddelerde anlaşma sağlanamamasının nedeni, Metro işvereninin kazanılmış haklarımızı geriye götüren teklifinde ısrar etmesidir. Metro işvereni “yılda 4 ikramiye' hakkımızı 2015 yılı ücretine giydirmeyi teklif etmektedir.

Toplu iş sözleşmesinin temel amacı işçilerin hak ve ücretlerini korumak ve iyileştirmektir. Ancak Metro işvereninin ısrar ettiği teklif, iyileştirmeden ziyade mevcut hakların ciddi biçimde gerilemesine yol açacak niteliktedir. Dolayısıyla bu teklif uzlaşma zemininin daralmasına yol açmıştır. Üyelerimizin 11 yıllık kazanılmış hakkının geriye götürülmesi ise kabul edilemez."
 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Yaşam

Arnavutköy'de vahşet: Eşini ve bebeğini öldürdü

Yaşam

Gigi Hadid: Suçlu hissediyorum çünkü ailem zengin

Yaşam

Yağışlar o tarihe kadar devam edecek

Yaşam

Faytoncular Odası Başkanı'ndan açıklama

Yaşam

Adalar'da fayton devri son mu buluyor?

Yaşam

E-Devlet üzerinden 53 yıl sonra babasını buldu

Yaşam

Meteoroloji İstanbul için saat verdi

Yaşam

İstanbul'da bazı yollar kapatıldı

Yaşam

Köpeğe pompalı tüfekle ateş açtı!

Yaşam

Ece Erken'dan başörtülü paylaşım

Yaşam

500 koyun ardı ardına intihar etti!

Yaşam

24 keçiyi zeytinliğine girdiği için öldürdü