unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

MHP'den Bahçeli'ye düzeltme: Yanlış anlaşıldı

MHP kurmayları, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin bugün AKP’ye Başbakanlık desteği olarak siyaset kulislerini karıştıran sözleri için savunmaya geçti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal Duvar’a, Bahçeli’nin bir belirsizliğe dikkat çektiğini bunun, 'Başkanlık sistemine destek’ olarak algılanamayacağını söyledi.  Bahçeli’nin konuşmasında başkanlık açıklamalarına gelmeden önceki sözlerine kimsenin dikkat etmediğini söyleyen Günal, “Sayın Genel Başkan ne diyor? 'Hukuksuzluk devam ediyor bu hukuksuzluğa son vermek lazım’ diyor. Kim yapıyor bu hukuksuzlukları? 'Başkan gibi davranan cumhurbaşkanı anayasal yetkilerine dönsün’ diyor. 'Cumhurbaşkanı hukuksuz davranışlar içinde’ diyor' dedi.

'BAHÇELİ REFERANDUM ÖNERMEDİ’

“Bahçeli’nin referandum önerisi olmadı; MHP parlamenter sistemden yanadır' diyen Günal, Duvar’a yaptığı açıklamada, “Sayın Bahçeli’nin referandum önerisi olmadı. Sadece burada yaşanan bir sistem tartışması var. O bugünün sorunu değil 2014 Ağustos’undan beri açık şekilde… Ondan önce de sayın Erdoğan daha cumhurbaşkanı olmadan önce devam eden tartışma var. Başkanlık sistemi tartışması. Bunun artık bir son bulması gerekir. Mini yargı paketinde uzlaşılan 7 madde var. Onun dışında 60 madde var. Bunun bir an önce TBMM’ye gelmesi lazım. Daha belli değil. Hâlâ bekliyor. Bahçeli şunu söylüyor, 'Arkanızda bir niyetiniz var. Hâlâ ne bekliyor? Hâlâ içine başka şeyler mi koyacaksınız?’ Bahçeli’nin söylediği budur. 'MHP parlamenter sistemden yanadır bugün değil geçmişten bugüne böyledir. Eksiklikleri varsa güçlendirelim, reforma tabii tutalım. Ne istiyorsa milletin çıkarı için yapalım’ diyor. 'Başkanlıkla ilgili bir şeyiniz varsa onu da getirin, savsaklamayın’ diyor. Bu bizim ona yeşil ışık yaktığımız anlamına gelmez. Tam tersine bu belirsizlikten ülkeyi kurtaralım. Önümüzde PKK tehdidi, PYD/YPG tehdidi… Her tarafımız sorunlu. Bir an önce sistemi güçlü biçimde işletmeye devam etmemiz lazım. Anayasa değişikliklerinin bir an evvel hayata geçirilmesi lazım' dedi.

Günal, Bahçeli’nin anayasa değişiklikleri ile ilgili sözleriyle ilgili olarak da, “Uzlaşılan 67 madde var, eğer başka varsa onları da getirin görelim. 367’yi bulursanız kimin verdiği ayrı bir şeydir geçerse Anayasa değişikliği kabul olur. Bizim söylediğimiz bu belirsizlik bitsin, başkanlık tartışması bitsin. Genel başkanın bir önceki sözüne kimse dikkat etmiyor. Ne diyor? 'Hukuksuzluk devam ediyor bu hukuksuzluğa son vermek lazım.’ Kim yapıyor bu hukuksuzluğu? 'Başkan gibi davranan cumhurbaşkanı anayasal yetkilerine  dönsün’ diyor. Orasını niye tartışmıyorsunuz? 'Cumhurbaşkanı hukuksuz davranışlar içinde’ diyor. 'Buna son vermemiz lazım’ diyor'

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?