unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Musul eski Valisi: IŞİD liderleri Suriye'ye geçti!

IŞİD'in Musul'a saldırdığı dönemde kentin valisi ve aynı zamanda Ninova Bekçileri komutanı olan Nuceyfi, Erbil'deki ofisinde Sputnik muhabiri Hikmet Durgun'a önemli açıklamalarda bulundu.

Musul operasyonunun devam ettiğini ve çatışmaların sürdüğünü belirten Nuceyfi, "Musul operasyonunda bizim Ninova Örgütü de yer alıyor. 2 Tümen ve altı taburumuz var. Bazıları savaşa katıldı. Güvenlik gerekçesiyle şimdi tam sayı veremem. Güçlerimizin bir kısmı Musul'un kuzeyindeki Musul barajında konuşlanmış durumdalar. Irak ordusuyla beraber operasyonu yürütecekler. Birkaç gün içinde Irak ordusu ile birlikte harekatı büyüteceğiz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE KOALİSYONLA ANLAŞABİLİRSE…'

Türkiye'ye yardım gönderme çağrısında bulunan Nuceyfi, "Türkiye bize şu anda destek sağlayamıyor ancak koalisyonla anlaşabilirlerse topçu desteği sağlayabilirler. Buna ihtiyacımız var" dedi. Şehir alındıktan sonra Irak ordusunun şehri terk edeceğini ve yerel polis ile Ninova bekçilerinin kontrolü sağlayacağını aktaran Nuceyfi, kentin alınmasından sonra parçalanmayacağını söyledi. IŞİD liderlerinin Suriye'ye kaçtığına da dikkat çeken Nuceyfi, "Bütün militanlar kaçmadı tabi, savaş devam ediyor. Musul'da mezhebi bir savaş olmayacak. Ancak Telafer'de olabilir. Musul'un bölüneceğini sanmıyorum ama Sincar ve Telafer'de mezhep savaşları yaşanabilir" dedi. 

'MUSUL HALKI KİTLESEL GÖÇE GEÇERSE EN ÇOK TÜRKİYE ETKİLENİR'

Musul halkının kitlesel anlamda göç etmesi durumunda en çok Türkiye'yi tercih edeceklerini kaydeden Nuceyfi, "Eğer Musullular şehri terk ederse yaşayabilecekleri bir yer yok. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yaşamaları çok zor. Şu an Musul'un 2 milyon nüfusu var. Bana göre Türkiye'ye kaçmak zorunda kalacaklar. En az 1 milyon kişi kaçabilir" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Musul operasyonunda yer almasını istediklerinin altını da çizen Nuceyfi, "Türkiye operasyonda yer alırsa hem Irak hem de Musul halkına faydası olur. Türkiye, Irak'ın komşusu. İyi ve kötü gününde yanında yer aldı. Şimdi de tarihi Musul operasyonunda yerini almalı" diye konuştu. Musul alındıktan sonra şehrin yeniden yapılandırılması gerekeceğini ifade eden Nuceyfi, Musul'un yeniden canlandırılması aşamasında rol almak istediklerini belirtti.

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Dünya

Almanya'da patlama: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Esad: Cihatçılar yenilince Batı, 'kimyasal' yalanlarına başvuruyor

Dünya

İsrail'den Suriye'ye Patriot füzesi!

Dünya

Suudi Arabistanlı kadınlar ilk defa trafiğe çıktı

Dünya

Suriye'nin İdlib'deki insani koridoru için duyuru

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!

Dünya

Etiyopya Başbakanı'na miting sırasında el bombası attılar

Dünya

Zimbabve'de mitingde patlama

Dünya

OPEC ile Rusya arasında petrol üretimi görüşmesi

Dünya

Alman Şansölye "Merkel" zorda!