unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Musul'da son durum

Terör örgütü IŞİD'e yönelik Musul operasyonu sürüyor. Peşmerge ve Irak ordusu kent merkezine girmedi. Bugün zırhlı birliklerin dış mahallelere 5 kilometre uzakta olduğu iddiası yer aldı. Çatışmalar sürüyor. IŞİD'lı militanlar ise dün Musul'da çekildiği iddia edilen görüntüler paylaştı. Musul operasyonunda Kürt güçleri peşmergenin komutanlığını yapan General Şirvan Barzani, iki hafta içerisinde Musul kent merkezine yaklaşacaklarını ve Musul'u 2 ay gibi bir süre içerisinde kurtarabileceklerini söyledi.

IŞİD SAVAŞMA GÜCÜNÜ YİTİRDİ

Irak ordusu 3. Tugay Komutanı Yarbay Amir Casim, AA muhabirine yaptğı açıklamada, “Musul operasyonu kapsamında bölgede IŞİD kontrolündeki 23 köyün kurtarılmasından sorumluyuz. Bölgede kurtardığımız Kahhara, İbharim Halil ve Adle köyleri zaman zaman yakın mesafedeki IŞİD militanlarının havan topu saldırısına uğruyor. Operasyona şimdilik iki gün ara verdik ama bölgede IŞİD tehdidine son vermekte kararlıyız." diye konuştu. Operasyon sırasında en büyük engellerinin bomba yüklü araç ve canlı bombalar olduğunu belirten Yarbay Casim, “IŞİD, çatışma gücünü kaybetmiş. Bu savaşta intihar eylemcileri ve bomba yüklü araçları kullanıyor. Bu yöntem ilerlememizi yavaşlatıyor ama durdurmuyor. Hava desteğini beklediğimiz kadar alamıyoruz. Buna rağmen hava saldırıları IŞİD militanlarını etkisizleştirildi ve bu sayede çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdik.' ifadelerini kullandı.

2 AY TAHMİNİ...

Musul operasyonunda Kürt güçleri peşmergenin komutanlığını yapan General Şirvan Barzani, iki hafta içerisinde Musul kent merkezine yaklaşacaklarını ve Musul'u 2 ay gibi bir süre içerisinde kurtarabileceklerini söyledi.

m1-006.jpg

İnsansız hava araçları Musul merkezinde IŞİD militanlarının yaktığı petrol dolu çukurları böyle görüntüledi. Petrol çukurları ve araba lastikleri uçakların görüşünü etkilemek için kullanılıyor.

 

ASIL SAVAŞ HENÜZ BAŞLAMADI

Bir milyon sivilin yaşadığı tahim edilen Musul kent merkezinde asıl savaş henüz başlamadı. Operasyonlar şimdilik kentin doğu ve güney kırsalında ilerliyor.

IŞİD doğudaki Hamdaniye bölgesinde peşmerge güçlerine iki bombalı araçla saldırı düzenledi. Saldırıların ardından çatışmalar da yaşandı.Koalisyon uçakları, bu saldırıların ardından IŞİD mevzilerini bombaladı. Güneydeki Kayyara hattında Irak ordusunun ilerleyişi ise devam ediyor. Lezzaka, Hod ve Abbas Recep köylerinden sonra bu güçler Kani Harami köyünü de ele geçirdi.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu