unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Nestle'den sonra Erikli Su işçisi de greve gidiyor

Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Nestle fabrikasında 900 işçinin, toplu sözleşme sürecinde anlaşmaya varılamaması üzerine 21 Haziran'da başlattığı grev bir haftayı geride bırakırken, aynı şirket bünyesindeki Erikli Su işçileri de greve hazırlanıyor. Grev kararı fabrikaya asıldı. 310 işçi 12 Temmuz sabahı greve çıkıyor.

soL'da yer alan habere göre, Tekgıda İş Sendikası'nın 1 Ocak'tan bu yana patronlarla sürdürdüğü görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca fabrika binasına grev kararı asıldı. 310 Erikli Su işçisi 12 Temmuz sabahı greve başlayacak.

Tekgıda İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, "Nestle Gıda'dan talep ettiğimiz ücretleri, Nestle Su ve Erikli Su'dan da talep ettik. Aynı şirkete bağlı kurumlar arasında ücret farklarına bağlı bir rekabet ortamının oluşmasını engellemek istedik. Nestle Gıda'da anlaşma sağlanamayınca, bu durum Erikli Su'yu da etkiledi. 12 Temmuz sabahı greve başlama kararı aldık" dedi. 

Patronlarla görüşmelere açık olduklarını ifade eden Akyürek, "İşveren görüşmelere devam etmek isterse biz hazırız. Ama taleplerimiz belli. Kararlılığımızı hiç kimse denemesin, işçilerimizin menfaati için ne gerekiyorsa onu yaparız" diye konuştu. 

ARABULUCULUK SÜRECİ TAMAMLANDI, GREVE GİDİLİYOR

Akyürek, Nestle Gıda, Erikli Su ve Nestle Su işçilerinin bütünlük içinde olduğunu belirterek, Nestle Su'da devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin arabuluculuk sürecini tamamladığını, 10-15 gün sonra Nestle Su işçisinin de greve gideceğini vurguladı.

ERİKLİ SU İŞÇİSİ NE İSTİYOR?

Sendika yönetimi, Erikli Su çalışanları için, Neste işçisi için talep ettikleri koşulların aynısın istediklerini açıkladı. Sendikanın talepleri şöyle: Birinci yıl için ortalama 7 yıllık, brüt bin 647 TL maaş alan bir işçi için seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için 20 TL; ikinci yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi