unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

New York Times'tan ABD'ye Erdoğan eleştirisi

ABD’nin dış politikasını yönetmek için “70 yılın en kötü dönemi'nin yaşandığı öne sürülüyor. ABD’nin dış politikasında karşılaşılan ciddi sıkıntılara dikkat çekerken “kilit müttefikler'den kaynaklı sorunlara dikkat çeken New York Times gazetesinin tanınmış köşe yazarı Thomas Friedman, Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilere de yer veriyor.

Thomas Friedman, Süleymaniye’den yazdığı yorumunda Irak ve Suriye’yi istikrarlaştırmak için IŞİD’in ezilmesi gerektiğini ancak bunun Şiiler ve Sünnilerin iktidarı paylaşmayı yanaşmadığı sürece imkânsız olduğunu vurgularken “Ancak IŞİD kanseri ve yayılma kabiliyetini gözardı etmek de imkânsız, Belçika örneğine bakın' dedi.

"DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞÜYOR"

Bütün bunlar yetmediği gibi ABD’nin “kilit müttefikleri'nin de sorun oluşturduğunu savunan Friedman, bu bağlamda Türkiye’ye işaret ederek “ABD’nin Irak’ı demokrasi için güvenli bir yere dönüştürme çabasının bölgedeki en önemli NATO 'müttefiki’nin bir demokrasiden bir diktatörlüğe dönüştürülmekte olduğunu görmezden gelmesini gerektirdiğini' söyledi.

SESSİZ KALIYOR

ABD’nin Türkiye’nin hava üslerine ve Irak’ta bir nebze demokrasiyi teşvik etmek için işbirliğine ihtiyacı olduğu için Türkiye’de demokrasinin “yıkılmasına sessiz kaldığı' gibi ağır suçlamaları dile getiren Friedman "Irak’ın sorununun çözümünün basit olduğunu sananlar bir haftalığa Kuzey Irak’a gitmeli. Suriye ve Irak’taki Kürt parti ve milisler arasındaki farklılıkları anlamak bir haftamı aldı. Bu gruplar YPG, PYD, KYB, KDP ve PKK…' dedi.

TOPRAKLAR IŞİD’DEN GERİ ALINIRSA “BÜYÜK KAPIŞMA OLACAK'

Kuzey Irak’ta iken görüştüğü Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in “Irak’taki sorun IŞİD değil. IŞİD, kötü yönetim ve mezhepçiliğin belirtisi' derken IŞİD’in yok edilmesi halinde Irak’taki durumunun daha kötü olabileceğini söylediğini anlatan Friedman “Neden? Çünkü halen IŞİD’in elinde olan toprakları kimin kontrol edeceği ile ilgili Iraklı Sünniler, Kürtler, Türkmenler, Şii milisler, Türkiye ve Iran arasında büyük kapışma olacak' savını da dile getirdi.

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

İlgili Haberler

Dünya

Suudi Arabistanlı kadınlar ilk defa trafiğe çıktı

Dünya

Suriye'nin İdlib'deki insani koridoru için duyuru

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!

Dünya

Etiyopya Başbakanı'na miting sırasında el bombası attılar

Dünya

Zimbabve'de mitingde patlama

Dünya

OPEC ile Rusya arasında petrol üretimi görüşmesi

Dünya

Alman Şansölye "Merkel" zorda!

Dünya

Londra'da Brexit karşıtı gösteri

Dünya

Yunanistan ve Arnavutluk arasında deniz sınırı görüşmeleri

Dünya

'AB bir yıl içinde dağılabilir'