unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Nobel Edebiyat Ödülü, Bob Dylan'ın oldu

Mustafa SÖNMEZ – STOCKHOLM - Nobel Ödülleri içerisinde en çok merak edilen ve heyecanla beklenen “Nobel Edebiyat Ödülü' Amerikalı şarkı sözü yazarı, rockçu, şair, yönetmen Bob Dylan’a verildi.

İsveç Akademisi’nin kapıları bugün saat 13.00 de açıldığı zaman kapının önünde bekleyen onlarca basın mensupları, yayınevi sahipleri ve meraklılar nefeslerini zor tuttular. Salona bir anda sessizlik çöktü. Herkes açıklanacak adı  dört gözle beklemeye başladılar. 

Akademinin Daimi Sekreteri Sara Danius’un sesi salondaki sessizliğe bir çığlık gibi düştü. Danius, “bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Bob Dylan' der demez, ortalığı bir sevinç dalgası kapladı. Herkesin yüzü gülüyordu. Kimileri “ödül gerçek sahibini buldu' diye mırıldanırken, İsveç Akademisi’ni kutsuyordu.

İsveç Akademisi’nin gerekçesi şöyle dile getirildi: “Amerika’nın büyük şiir geleneğinde yeni bir çığır açtı.' 

Bob Dylan daha çok kulağa hitap eden bir şiir tarzı var. Bu tarz ta eski Yunan şiirlerine kadar uzanıyor. Bob Dylan uzun süredir Nobel Edebiyat Ödülü konusunda ilk elde adı geçenler arasında bulunuyordu.

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius, “Zaman Dylan için olgunlaştı. Bob Dylan İngiliz dil geleneği içerisinde  William Blake ve sonra için çok büyük bir şair. Edebiyatın numunesi' değerlendirmesini yapıyor.

75 yaşında olan Bob Dylan sanatsal çalışmalarının yanı sıra dünyada verdiği savaş karşıtlığı mücadelesiyle de tanınıyor.

Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan 99. erkek oldu. Ödül, 1901'den beri sadece 14 kadına verildi.

unnamed-079.jpg

BOB DYLAN KİMDİR?

Robert Allen Zimmerman (Shabtai Zisel ben Avraham 24 Mayıs 1941 tarihinde Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde bulunan St. Mary's Hospital'de Abram Zimmerman ile Beatrice "Beatty" Stone'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Aynı eyaletin Hibbing şehrinde büyüdü. Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman Trabzon (Osmanlı Devleti)'dan Odessa (Rusya İmparatorluğu)'ya göç etmiş ve 1905 yılında yaşanmış antisemitik pogramından sonra ABD'ye göç ettiler. Annebabası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein Litvanyalı Yahudi olup 1902 yılında ABD'ye göç ettiler. 

Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğu, evlenmeden önceki adının "Kirghiz" (Kırgız) olduğu, onun ebeveyni de aynı bölgeden gelen ayakkabı ustası ve sepici olduğu ve onun sülalesinin aslen İstanbul'dan geldiğini, ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales'in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba'nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü yazdı.

Sonradan "Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer" olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında, henüz 18 yaşında bir gençti.Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York'ta, "Beatnik"lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York "Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği" bir yer ve oraya gitmek, "Aya gitmek gibi bir şey"dir.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Game of Thrones: HODOR karakteri yaşıyor mu?

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan, 24. Saraybosna Film Festivali'ne konuk olacak

Kültür Sanat

İstanbul Devlet Konservatuarı önünde protesto: 26 Haziran'da direneceğiz!

Kültür Sanat

Samsun'da Duman ve Hayko Cepkin rüzgarı

Kültür Sanat

32. Uluslararası İzmir Festivali'nde dans şöleni

Kültür Sanat

'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu

Kültür Sanat

Haftanın filmleri

Kültür Sanat

Türker İnanoğlu'ndan kötü haber

Kültür Sanat

25. İstanbul Caz Festivali başlıyor

Kültür Sanat

Dolmabahçe Sarayı'nda ziyaretçileri mehter karşılayacak

Kültür Sanat

Mert Fırat'a 'Melvin Jones' ödülü

Kültür Sanat

Çağan Irmak'tan 'şiddet' tepkisi