unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Obama'nın vedası ve cevap bekleyen soru: Obama Kaçar!

ABD Başkanı Barack Obama dikkat çeken bir veda konuşması yaptı. Obama ABD Başkanının için Hillary Clinton olacağını işaret etti. Obama "Söyleyebileceğim iki kelime daha var: Obama kaçar' diyerek veda etti.

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği’nin geleneksel yemeğine başkan olarak son kez katılan ABD Başkanı Barack Obama, konuşmasının sonunda, “Söyleyebileceğim iki kelime daha var: Obama kaçar' sözleriyle konuşmasını tamamladı ve mikrofonu havaya kaldırıp elinden yere bıraktı.

Obama, başkent Washington’da, her yıl düzenlenen ve ABD başkanlarının esprili konuşmalarına sahne olan yemeğe eşi Michelle Obama ile katıldı. Medya, siyaset, sanat, eğlence ve iş dünyasından çok sayıda ünlü ismin davet edildiği yemekte, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde gibi isimler de katılımcıların arasında yer aldı.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için partilerinin adaylığını kazanmaya çalışan aday adaylarının her birine takılan Obama, gelecek yılki yemekte bir kadınbaşkanın konuşacağını belirterek isim vermeden Hillary Clinton’ı işaret etti. Obama’nın “Bu sahnede gelecek sene başka biri olacak. Bu kadının kim olacağını herkes tahmin edebilir' sözleri salondakileri güldürdü.

Obama, yemeğe katılmayan Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından emlakzengini Donald Trump’a da takılmadan geçmedi. Obama, “Bu akşam burada olmamasından biraz incindim. Geçen sefer çok eğlenmiştik. Bu şaşırtıcı biraz, oda gazetecilerle, ünlülerle, kameralarla dolu ve o gelmiyor. Bu yemek Donald için çok mu sıradan? Ne yapıyor olabilir bu akşam yemeğe katılmanın yerine? Evde mi, Angela Merkel’e hakaret etmek için tweet mi atıyor?' dedi.

Özellikle Kongre’deki Cumhuriyetçi partililerin yanı sıra yabancı devlet adamlarının, görevinden ayrılışını sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Obama, bu noktada geçen günlerde Birleşik Krallık seyahati sırasında tahtın üçüncü sıradaki varisi iki yaşındaki Prens George’un kendisini pijamayla karşılamasını hatırlattı. Obama, “Geçen hafta Prense George görüşmemize sabahlığıyla çıkageldi. Suratıma inmiş tokat gibiydi. Açıkça protokolün ihlal edilmesi' diyerek salondakileri güldürdü.

Yerini alacak kişiyi belirleyecek kasım ayındaki seçimlerin ardından resmi olarak "topal ördek" pozisyonuna düşeceğini ve önemli kararlar alamayacağıyla dalga geçen Obama, “Cumhuriyetçi liderler telefonlarıma çıkmayacak. Buna alışmak biraz zaman alacak. Bununla ne yapacağımı bilmiyorum. Aslında aylardır Kongre’deki Cumhuriyetçiler benim son yılımda yapamayacağım şeyler olduğunu söylüyor. Neyse ki bu yemek onlardan biri değil' sözleri salondaki Cumhuriyetçi Partilileri de gülümsetti.

Konuşmasının sonunda basın özgürlüğüne vurgu yapan Obama, Beyaz Saray muhabirlerine teşekkür etti.

Şaşırtan veda: Obama kaçar

İki parmağını dudaklarına götüren Obama, “Söyleyebileceğim iki kelime daha var: Obama kaçar' sözleriyle konuşmasını tamamladı ve mikrofonu havaya kaldırıp elinden yere bıraktı. Obama, konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı.

Soslyal medya soruyor: Peki bu filmin Bihter'i ve Nihal'i kim?

Obama'nın dünya genelinde bütü kilgi gören veda konuşması, Türkiye için ise başka biir anlama geliyor. Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat'in şöhreti yakaladıkları reyting rekortmeni 'Aşk-ı Memnu' dizisinde Tatlıtuğ'un canlandırdığı yengesi ile yasak aşk yaşayan 'Behlül' karakteri, ortalıktan kaybolmak istediğinde 'Behlül kaçar' diyordu. Bu replik dizi bittikten sonra da uzun süre Türk halkının diline dolandı. Obama'nın veda konşmasındaki 'Obama kaçar' sözü de hafızaları yeniden canlandırdı. Sosyal medyada kimi kullanıcılar "Obama kaçar" sözü üzerine "Obama Behlül'se 'Bihter, Nihal ve Adnan Bey kim?" diyerek makara yaptılar.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı

Dünya

IŞİD destekçisi din adamı hakkında idam kararı

Dünya

Burger King'den skandal reklam!

Dünya

Ünlü fast food şirketi Popeyes'i satın alıyor