unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ömer Çelik'ten tutuku gazeteciler açıklaması

Alman Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, “Neden halen hapiste tutuldukları konusunda hiçbir makul gerekçe ortaya koyulmayan çok sayıda gazeteci var' sorusuna, “AB bize 'Endişelerimiz var’ diyor. Biz de 'Açalım, temel haklar, yargı ve basın hürriyeti ile ilgili 23 ve 24’üncü fasılları, nasıl ilerleme kaydedebileceğimizi konuşalım’ diyoruz' yanıtı verdi.

Alman Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, “gerekçesiz gazeteci tutuklamaları' ile ilgili soru üzerine ilginç bir açıklama yaptı. Çelik, “Neden halen hapiste tutuldukları konusunda hiçbir makul gerekçe ortaya koyulmayan çok sayıda gazeteci var' sorusuna, “AB bize 'Türkiye ile ilgili endişelerimiz var’ diyor. Biz de 'Açalım, temel haklar, yargı ve basın hürriyeti ile ilgili 23 ve 24’üncü fasılları, nasıl ilerleme kaydedebileceğimizi konuşalım’ diyoruz' dedi. Çelik’in “Biz bu konuları konuşmaktan, eleştirilerden korksaydık o zaman benim bu fasılların açılmasını istememem lazımdı. Hem ilgili fasılları açmayacaksınız hem fasıllarla ilgili eleştireceksiniz. Mantıksız, sağduyusuz bir yorum' ifadeleri dikkat çekti.

"VİZYONSUZ ELEŞTİRİLERDEN RAHATSIZIZ"

Çelik, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Avrupa’nın yapıcı eleştirilerinden değil, “Negatif, Türkiye’yi dışlayıcı, vizyonsuz eleştirilerden rahatsız olduklarını' söyledi. Türkiye’nin olağanüstü hal döneminde bile sivil otoritenin, askeri otorite üzerindeki denetimini artıran yeni düzenlemelere imza attığını dile getiren Çelik, “Türkiye’nin AB’ye tam üyelik perspektifini gerçekleştirmeye çalışan bir AB Bakanlığı var, Türkiye taahhütlerine tabii ki bağlı' dedi. Ancak çok sayıda gazeteci ve siyasetçinin tutuklu olduğunun anımsatılması ve “AB Bakanı olarak bu durumu nasıl izah ediyorsunuz?' sorusunun sorulması üzerine Çelik, “Tutuklu gazeteci ve milletvekili diye genel bir başlık yok. Örneğin bir kişi, bir gazetede PKK’nın Güneydoğu’da sadece askerlere saldırdığını, Batılı şehirlerde, alışveriş merkezlerine de saldırması gerektiğini yazıyor. Bu nasıl basın hürriyeti kapsamında değerlendirilebilir? Milletvekillerinden bir tanesi, 'Biz PKK’ya sırtımızı dayadık. PKK Türk otoritelerini cezalandıracak güce sahiptir’ diyor. Milletvekili sıfatıyla bu sözler söylenemez“ ifadelerini kullandı.

“Şu anda neden halen hapiste tutuldukları konusunda hiçbir makul gerekçe ortaya koyulmayan çok sayıda gazeteci var' denilmesi üzerine ise Çelik, “AB de bize 'Türkiye ile ilgili endişelerimiz var’ diyor. Biz de 'Açalım, temel haklar, yargı ve basın hürriyeti ile ilgili 23 ve 24’üncü fasılları, nasıl ilerleme kaydedebileceğimizi konuşalım’ diyoruz' dedi.

'FASIL AÇMAK JEST DEĞİL'

AB’nin Polonya ve Macaristan ile ilgili de endişelerinin olduğunu dile getiren Çelik, “Üyelikten mi atıyor? Oturup konuşuyor. Biz bu konuları konuşmaktan, eleştirilerden korksaydık o zaman benim bu fasılların açılmasını istememem lazımdı. Ayrıca fasıl açmak faslın kapanacağı anlamına gelmiyor. Bu nasıl bir korkudur, fasıl açmak bile bir jest haline getirilebilir mi? Hem ilgili fasılları açmayacaksınız hem ilgili fasıllarla ilgili Türkiye’yi eleştireceksiniz. Bu mantıksız, sağduyusuz bir tutum'

HALEP’TE KONUT PROJESİ

Çelik, Halep’e insani yardım konusunda Almanya ile ortak bir inisiyatifin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine, “Size özel bir şey söyleyeceğim. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir teklifi var, Sayın Merkel de buna olumlu bakmış. Öneri Suriye sınırı içerisinde güvenli bir bölgede konutlar inşa edilmesini bu yolla göç dalgasını orada tutulmasını öngörüyor. Alman hükümetinin Sayın Cumhurbaşkanımızın teklifine destek vermesini bekliyoruz. Bunu beraber yapabiliriz. Böylece hem göç dalgası Suriye içinde karşılanır hem de daha fazla insanın insani ve siyasi krizin parçası olması engellenebilir' dedi.

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?