unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Önergelerimiz reddedilerek Sur’u insansızlaştırma planı gizlendi’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Sur’un 'acil kamulaştırılması’ kararının 'özel savaş politikalarının bir parçası olarak devreye sokulduğunu’ savundu.

Felaknas Uca yaptığı yazılı açıklamada, Sur’daki yasağın ilk zamanlarında TOKİ’nin kentte 4 bin konut yapacağı iddialarının basına yansıdığını anımsatarak, konuyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soru önergesi verdiklerini ancak çeşitli gerekçelerin öne sürülerek önergelerin iki defa reddedildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun 25 Mart 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Sur’da “acele kamulaştırma' kararı alındığını hatırlatan Uca, “Böylece, ilçedeki 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılmasına karar verildi. Bu karar, verdiğimiz önergenin usulsüz ve keyfi gerekçelerle reddedilmesi ile birlikte düşünüldüğünde açıkça Sur ilçesine dair stratejik bir planın kamuoyundan gizlenerek gerçekleştirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Yasama mercii olan TBMM Başkanlığı’nın önergeyi kabul etmemiş olmasını, yürütmenin bu tartışmalı planının kamuoyundan gizlenme çabasına bir destek olarak görmekteyiz. Kuvvetler ayrılığının Türkiye’deki geleneksel ihlali, mevcut TBMM Başkanlığı tarafından tekrarlanmıştır,' dedi.

“ZORLA YERİNDEN ETME VE İNSANSIZLARŞTIRMA POLİTİKASI'

Uca, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“117 gündür sürdürülen sokağa çıkma yasağı ve abluka ile birlikte, Sur ilçesinde yıkımların hala devam etmesi ve her gün onlarca kamyonla Sur’dan hafriyat çıkarılması, devletin bu planlamayı çok önceden yaptığını gösteriyor. Bu durum da aylardır Sur’da sürdürülen çatışmaların çok önceden planlandığı ve belli bir konseptin hayata geçirilmesi için gerekçe yapıldığını ortaya koymaktadır.  Tüm bunlar bir 'özel savaş’ yöntemi olarak; 'tehlikeli’ görülen bölgelere dair geliştirilmeye çalışılan 'zorla yerinden etme ve insansızlaştırma’ politikasını hayata geçirme planıdır.'

MECLİS BAŞKANLIĞI'NA ÇAĞRI  

Açıklamasında TBMM Başkanlığı’na çağrıda da bulunan Uca, “Kendi kurumsal ciddiyetine uygun davranarak, kendisini hükümete yedekleyen usulsüz karar ve tutumlarından vazgeçmeye davet ediyoruz,' dedi.

'BU KARAR SUR HALKININ SÜRGÜN EDİLMESİ ANLAMINA GELİYOR'

İçişleri bakanı Efkan Ala’nın 10 Mart 2016’da “Sur’da operasyonlar bitti' açıklamasına rağmen devam eden sokağa çıkma yasağını da hatırlatan Felaknas Uca, “Açıklamanın üzerinden 18 gün geçtiği halde hala Sur’un 5 mahallesinde abluka devam etmektedir. Bu açıklamadan sonra Sur ilçesinden 28 cenaze çıkarılmış bu cenazeler Malatya, Elazığ ve Diyarbakır illerinin morglarında hala bekletilmektedir. Ailelerin Sur’dan cenazelerini alamadığı ve kamuoyunun bu mahallerde ne olup bittiğine dair hiçbir şekilde bilgi alamadığı bir dönemde alınan 'acele kamulaştırma’ kararı halkımıza yönelik sürdürülen 'özel savaş’ politikalarının bir parçası olarak devreye sokulmuştur. Bu karar Sur halkının sürgün edilmesi anlamına gelmektedir. Halkımızı ve kamuoyunu bu hukuksuz uygulamaya karşı duyarlı olmaya, yasal yollardan bu hukuksuz uygulamaya karşı çıkmaya ve demokratik tepkisini ortaya koymaya çağırıyoruz,' dedi.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı