unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Osman Baydemir: Gözaltılarla 'Evet' kampanyası başladı

Gazete Duvar’ın haberine göre, HDP’ye yönelik uygulamaların 'Hayır’ kampanyası yürütülmesinin önünü kesmeyi amaçladığını söyledi.

 “Zulüm ilelebet değildir! Bu haksızlığa imza atanlar, uygulayanlar bu haksızlıkların bedelini bir gün hukuk zemininde ödeyecekler' ifadelerini kullanan Baydemir, “Dokunulmazlıklar bugünler için kaldırıldı. Bu hukuksuzluklar, hayır kampanyası yürütülemesin diye yapılıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Baydemir, kendilerinin gözaltına alınmasın “Evet kampanyasına başladılar' şeklinde yorumladı.

HDP’nin 'hayır’ kampanyasının engellenmek istendiğini ifade eden Baydemir şöyle konuştu:

“İktidar partisi 'Evet’ kampanyasını Cumhurbaşkanı ile birlikte yürütecek. Bu çerçevede kimi siyasetçilerimiz tutuklandı, kimileri de adliyelerde adeta süründürülecek. HDP bir nevi kampanyayı yürütemez hale getirilmek isteniyor. Biz de var gücümüzle, doğru bildiğimiz yolda, legal demokratik siyaseti sürdürmenin çabası içinde olacağız.

'DOKUNULMAZLIKLAR NEDEN KALDIRILDI’

Esas üzerinde durmamız gereken husus da şudur ki dokunulmazlıklar niye kaldırıldı? İşte bu günler için kaldırıldı. Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız niye cezaevlerine konuldu? İşte bugünler için, 'Hayır’ kampanyası yürütülemesin, toplum suskun kalsın diye bu hukuksuzluklar yapıldı. Ancak şuna yürekten inanıyorum, zulüm ilelebet değildir! Bu haksızlığa imza atanlar, uygulayanlar bu haksızlıkların bedelini bir gün hukuk zemininde ödeyecekler.'

'KCK KUMPASINI HAZIRLAYANLAR ŞU ANDA CEZAEVİNDE’

 Ülke maalesef büyük bir çıkmaza doğru sürüklenmiş durumda. Her şeyden önce legal demokratik siyasetin kanalları tıkatılıyor, legal demokratik siyaset ortadan kaldırılıyor ve açık bir şekilde HDP bu sürecin mağduru pozisyonundadır. Hakkımızda açılan, özü itibariyle Kürt legal siyasetine darbe niteliğinde olan KCK Ana Davası kumpasını, yani iddianameyi hazırlayanlar, mahkeme heyetleri şu anda cezaevindeler.

Bu bir etme bulma dünyasıdır. Kim ki zulüm ederse mutlaka ki bu dünyada, hukuk zemininde, toplum vicdanında karşılığını buluyor. Temennim o dur ki bütün yurttaşlarımız açısından yaşamış olduğumuz siyasi iklim itibariyle son kışımız olsun. Mutlaka bu ülke düze çıkacaktır, hukukun üstünlüğü, vicdan, akıl galip gelecektir.

NE OLMUŞTU?

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ile HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, KCK davasını izlemek üzere geldikleri Diyarbakır adliyesinde gözaltına alındılar.

HDP milletvekillerinin ifadelerine başvuruldu, ayrıca KCK dava dosyasında bulunan ve kendilerine ait olduğu öne sürülen ortam dinlemeleri sonucu elde edilen ses kayıtlarının karşılaştırılması için ses kayıtları alınarak serbest bırakıldılar.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Politika

Transseksüellik 'hastalık' listesinden çıkarıldı

Politika

Ahmet Türk'ten Muharrem İnce açıklaması: CHP'yle mesafeyi azalttı

Politika

Böke'den AKP'ye: Kavga ederek faiz düşürülmez

Politika

Bakan Yılmaz'dan 'ev ödevi' açıklaması

Politika

Egemen Bağış'tan İnce yorumu: Bizden öğrendi

Politika

Karamollaoğlu: Şırnak adayımız istifaya zorlanıyor

Politika

AKP'nin hesabına göre, MHP Meclis'te grup kuramıyor

Politika

Selvi: Cumhur İttifakı bir sinerji meydana getiremedi

Politika

Independent: Muhalefette, Erdoğan'ın durdurulabileceği umudu büyüyor

Politika

Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi

Politika

İnce'den Erdoğan'a, Ömer Halisdemir cevabı: Yine çuvalladın!

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan sandık güvenliği açıklaması