unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Özel: Kapatılan okulların yüzde 85'ini imam hatip yapıyorlar

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle kanun hükmünde kararnameyle ülke genelinde kapatılan okullara değindi. Ülkenin fen, sağlık ve sosyal bilimler lisesi ihtiyacı varken, kapatılan bu okulların yüzde 85'inin imam hatip yapıldığını söyledi.

Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşu için düzenlenen törene katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP'li diğer milletvekilleri Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer ile birlikte FETÖ bağlantıları gerekçesiyle kapatılan okullar hakkında konuştu. Kapatılan okulların büyük bir kısmının imam hatip okullarına dönüştürüldüğünü söyleyen Özel şöyle dedi:

"15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanında Fethullah Gülen Cemaatine ait çok sayıda okul kapandı. Buna kimsenin bir itirazı yok. Eğer bir ülkenin varlığına, bütünlüğüne kast edecek çabaların içindeyseniz ve buna militan yetiştiren okulları işletiyorsanız devletin buna el koymasından doğal bir şey yoktur. Burada yaşın yanında kurunun da yanmaması önemlidir. Ama devamında başka bir şey oldu. Bu kapatılan okullarla ilgili bilgi edinme yasası kapsamında sorular sorduk. Bizim tespitlerimize göre, okulların yüzde 85'ine imam hatip açıldı. Oysa Manisa'nın sağlık meslek lisesinde, sosyal bilimler lisesinde, fen lisesinde çok büyük mekan sorunu yaşanıyor. Sosyal bilimler ile fen lisesi aynı binada eğitim verdi. Bu kadar sorun varken okulların tamamının imam hatibe dönüştürülmesi doğru değildir. Türkiye'de yüzde 85'inin, Manisa'da da tamamına yakını imam hatibe dönüştürülüyor."

'BÜYÜK MAĞDURİYETLER YAŞANIYOR'

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, FETÖ operasyonlarında çok büyük mağduriyetlerin yaşandığını söyledi. Biçer şunları söyledi:

"Günde en az 20 kişi bu konudan mağdur olduğu için bize ulaşıyor. Böyle giderse bu insanlar iç hukuk yollarını tüketip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giderse ülkemiz için sıkıntı olacağı görülüyor. Cumhurbaşkanı da 'At izi ile it izi birbirine karıştı' diyor. Cumhurbaşkanı her şeyi birinci elden kontrol eden kişi. Meclisi de devre dışı bıraktı. Tek adamla karşı karşıyayız. Diktatörün kendi yarattığından şikayet etmesi de ayrı bir trajikomik durumdur."

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Politika

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Politika

Demirtaş: Yazlık sarayı yıkacağız

Politika

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Politika

Muharrem İnce'nin nerede oy kullanacağı belli oldu

Politika

Buldan: Sandıklara sahip çıkın, onlar sizin sesiniz olacak

Politika

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Politika

İyi Parti'de toplu istifa

Politika

Bir aileyi öldürdü, kızını alıp kayıplara karıştı

Politika

YouTube'da yeni dönem

Politika

511 Alman vatandaşını FETÖ'yle dolandırdılar

Politika

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Politika

Mezardan çıktı... Polis şaşkına döndü