unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Özgür Gündem gazetesinden gözaltına alınan 22 kişi serbest bırakıldı

Özgür Gündem gazetesi 16 Ağustos’ta İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından geçici olarak kapatılmasının ardından polis tarafından basıldı. Gözaltına alınan 25 kişiden 22’si Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Özgür Gündem’in haberine göre, gazeteciler adliyeye getirilmeden önce sağlık kontrolünden geçirildi. Gazetecilerin ifadelerinin ise Basın Savcısı Umut Tepe’nin de aralarında bulunduğu 3 savcı tarafından alınacağı öğrenildi. Gazetecilerin ifade işlemleri başladı. İfade veren gazeteci Sinan Balık, otobüse bindirildiklerinde bir polisin, elleri ile gözündeki lensi çıkarmaya çalıştığını belirtti. Balık, dakikalarca silah dipçiği ile darp edildiğini aktardı. Polisin çok sert bir şekilde, uzun namlulu silahlarla binaya girdiğini aktaran Balık, direk darp edildiklerini belirtti.Ender Öndeş ise kapatma kararına ilişkin kendilerine resmi olarak bir tebligat yapılmadığı için çalışmaya devam ettiğini belirtti. Öndeş, “Kaleşnikof ile güvenlik güçleri gazeteye girdi. Hiç bir sebep yokken gözaltına alındık. Gazetenin ikinci katından indirilirken itildim, yere düştüm. Nezarete alınana kadar 36 saat darbe ve hakarete maruz kaldım. Şikayetçiyim' dedi.

'Beni darbeden ve hakaret eden polis memurlarından şikayetçiyim’

Özgür Paksoy ifadesinde, DİHA muhabiri olduğunu ve gazetenin kapatılması bilgisinin ardından haber takibi yapmak üzere Özgür Gündem gazetesinin merkezine gittiğini söyledi. Saat 16.30-17.00 sıralarında kalaşnikoflu ve maskeli güvenlik güçlerinin gazeteye girerek arama yapacaklarını söylediğini aktaran Paksoy, “Bu sırada avukatlarla görüşme halindeydiler. Kesinlikle ne ben, ne gazete içerisinde bulunan diğer kişiler tarafından güvenlik güçlerine mukavemette bulunulmadı' dedi. Neden gözaltına alındığını anlamadığını ifade eden Paksoy,  gözaltına alındıktan sonraki süreçte hakaret ve darba maruz kaldığını dile getirdi. Paksoy ifadesinde, Kürt olmayan ve gözaltına alınan kişilere “Sizin bunlarla ne işiniz var' denilerek hakaret edildiğini, kadınlara kötü muamele yapıldığını söyledi.

İfadesi tamamlanan Özgür Gündem Ekonomi Yazarı Ender Öndeş de, polis baskını sırasında ufak çaplı bir iki tartışma haricinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.  Öndeş, “Otobüse bindirilip nezarete alınıncaya kadar tahminime göre 34 saatlik zaman diliminde sürekli darbe ve hakarete maruz kaldım. Kesinlikle üzerime atılı suçlamaları kabul etmem. Hiçbir sebep yokken beni gözaltına alan, beni darbeden ve hakaret eden polis memurlarından şikayetçiyim. Cezalandırılmalarını talep ediyorum' dedi.

'Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler’

Kısa bir süre önce ameliyat olan, ilaçları verilmediği için hastaneye kaldırılan gazeteci Bayram Balcı, ise “Özgür Gündem gazetesinden emekliyim. Kapatıldığını öğrendiğimde gazeteye gittim. 150-200 polis hiçbir şey demeden içeriye daldı. Tebliğe mi geldiniz dediğimizde hakaret ettiler. Darp etmeye başladılar. Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler. 4 saat boyunca çevik kuvvet aracında beklettiler, küfrettiler' dedi.

Gözaltına alınan 22 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Aslı Erdoğan ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme

Güncel

Tutuklanan Şenyaşar'ın amcası Suruç'ta yaşananları anlattı

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı

Güncel

Anketçi Adil Gür'e hapis cezası

Güncel

Soğuk hava deposunda yangın