unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Özgür Özel: AKP, içinde çok sayıda FETÖ'cü olduğunu itiraf etti!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı “yedek milletvekilliği'ne ilişkin, “Bu şu anki grup içinde birçok FET֒cü bulunduğunun ifadesi. Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz biliyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Lider sultasının daniskası olacak bir iş' dedi.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'e konuşan CHP’li Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Parlamentoda belediye meclislerindeki gibi her partinin kendi yedek milletvekili listesi olması faydalı olabilir; eksilme olursa bu listeden gelir, boşluk olmaz' sözlerini değerlendirdi.

'Güvenoyu korkusu’

Özel, yedek milletvekilliğinin, “O kadar gayret ettik ama FET֒cüler yine az sayıda değil, partideki FET֒cü milletvekillerini atsak güvenoyu sınırının altına düşeceğiz. Bu yüzden yedek milletvekililiği olmalı ki, istediğimizi atıp istediğimizle devam edelim' anlamına geldiğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamasının aynı zamanda AKP’lilerin “Bizde FET֒cü yok' açıklamalarını da tekzip ettiğini belirten Özel, yedek milletvekilliği ile hedefin; tek karar verici kişinin sözünden çıkıldığında yerine hemen biadından ve sadakatinden şüphe duyulmayacak bir yedeğin devreye sokulması olduğunu kaydetti.

'İktidarı tehdit ediyor’

“Yedek milletvekilliği'nin şu anki grup içinde çok sayıda FET֒cü bulunduğunun ifadesi olduğunu söyleyen Özel, “Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz bilimiyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Yedek milletvekilliği talebi de biadından şüphe duyduklarını değiştirme, tam olarak bir diktatörlük' diye konuştu.

Bu uygulamayla parlamenter demokrasinin çok ciddi şekilde yara alacağını dile getiren Özel, “Böyle bir şey gelirse kabul etmeyiz. Lider sultasının daniskası olacak bir iş. Böyle bir şey olmaz. Bunu bugün fiili durumda FETÖ için söylüyor ama bilinçaltında yüzde 100 biat göstermeyeni, teknik direktörün oyuncudan memmnun olmaması gibi değişiticek bir lider öngörülüyor. Sanki Türkiye’deki insanlar iradelerini Erdoğan’a teslim etmişler gibi bir anlayış' ifadelerini kullandı.

'Gammaz sistemi’ uyarısı

Öte yandan bu uygulamanın siyasi partilerin kendi iç barışını da tehdit edeceğine dikkat çeken Özel, “Bu, milletvekillerini genel merkeze gammazlayan, kuyusunu kazan bir sistemi getirir.

AKP zaten meseleyi gammazcılık ve ihbar noktasına getirdi. Bütün her şeyden bağımsız olarak da buna karşı çıkılmalı' diye konuştu. AKP, bir önceki yasama döneminde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na yedek milletvekilliği getirilmesi yönünde öneride bulunmuştu.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

İlgili Haberler

Politika

Bu telefon günlerdir kayıp olan Leyla'nın ailesine geldi: Yazık oldu

Politika

Kılıçdaroğlu o hakim hakkında sert konuştu: Sen onursuz birisin

Politika

Özgür Özel: Meclis'i tek adama bağlamak hayır getirmiyor

Politika

Çavuşoğlu: F-35'lerin Türkiye'ye gelmesi 2020 yılında olacak

Politika

Avrupa'da yaşayan muhalif Türk vatandaşlarına yönelik suikast timi

Politika

'Fişleme çizelgesi' mahkeme raporunda: Gassalın elindeki meyyit

Politika

Başbakan Yıldırım'dan 'patates', 'soğan' açıklaması: Spekülasyon

Politika

Mehmet Şimşek: Eğer Cumhurbaşkanımız seçimi kazanırsa...

Politika

Muharrem İnce TÜSİAD'ı ziyaret etti

Politika

Akşener: Erdoğan, Bahçeli'nin çıkışlarına dişlerini sıkıyor

Politika

Demirtaş, bu akşam e-miting düzenleyecek

Politika

İyi Partili Özdağ: Türkiye'de bir Suriyeli uyuşturucu mafyası oluştu