unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Paris'te çok renkli Onur Yürüyüşü

Cüneyt Ayral Paris…  (Fotograflar : © abcgazetesi özel)

2 Temmuz günü, Fransa’da devam eden UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası nedeni ile güzergahı değiştirilen Eşcinsellerin Onur Yürüyüşüne bu yıl da Fransız Komünist Partisi, Fransız Sosyalist Partisi ve ülkenin en güçlü sendikası olan CGT de destek verdi ve bünyelerindeki eşcinseller ile yürüyüşe katıldı.

Özellikle transların toplum içindeki sıkıntılarının öne çıkartıldığı yürüyüş sırasında eşcinselliğin yasak olduğu ve idamla cezalandırıldığı ülkeler de kınandı ve idam cezasının dünyadaki tüm ülkelerden kaldırılması istendi.

YÜRÜYÜŞTEN RENKLİ KARELER

Çok renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüş sırasında "Ayılar" diye bilinen eşcinseller, motosikletliler, evlenmiş olan eşcinsel çiftler ayrı ayrı guruplar halinde yürüdüler.

Geçen yıllara göre daha az kalabalık olan onur yürüyüşünün sönük geçmiş olmasının nedeni olarak UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası gösterildi. Öte yandan Fransa’da devam eden olağanüstü hal durumunun ve dünyada artan terör olaylarının da katılımı azaltan nedenlerden olduğu söyleniyor.

Luvr Müzesi’nin önünden başlayan yürüyüş Bastile Meydanında sona erdiyse de, eşcinsellerin mahallesi olarak bilinen Marais’de bütün gece partiler ve farklı eğlencelerle onur günü kutlamaları devam etti.

unnamed-(1)-016.jpg

Öte yandan Fransa’daki pek çok eşcinsel kuruluşlar bu hafta süresince farklı konularda konferanslar ve yuvarlak masa toplantıları düzenliyorlar. Homofobi ile savaşılması gerektiği üzerinde durulan bu toplantılarda daha çok eşcinsellerin toplum içindeki yerlerini güçlendirmek için fikir üretiyorlar.

unnamed-(24).jpg

Bilindiği gibi, Hollande Cumhurbaşkanı olduktan sonra seçimlerden önce vermiş olduğu sözü tutmuş ve Fransa’da eşcinsellerin evlenmelerini ve evlat edinmelerini yasal hale getirmişti.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu