unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Proje okul' velileri 24 Kasım'da Bakanlık önünde eylem yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’ün mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde liselerini "Proje Okul" ilan etmişti.

2015-2016 eğitim yılı kapanırken, liseliler birbiri ardına bildiri yayınlayarak "Proje Okul" uygulamasını protesto etmiş, tepkiler 2016-2017 eğitim yılının başında da devam etmişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, protestoların hedefindeki 'proje okul’ uygulamasında amaçlarının, eğitim kalitesini yükseltmek olduğunu belirterek, “Bu okullar gözbebeğimiz. 15 Temmuz olduğunda,'Vatan senden hizmet bekliyor’ dendiğinde sağına soluna bakmadan sokağa bayrakla çıkabilecek, yeni bir nesli yetiştirmek istiyoruz' demişti.

Diken'de yer alan habere göre, "Projeniz Değiliz İnisiyatifi" adıyla bir araya gelen veliler, 24 Kasım’da taleplerini iletmek için Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını duyurdu.

proje-okulu.jpg

İnisiyatifin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, ders içeriklerinden etkinliklere kadar velilerin eğitim faaliyetlerinin dışında tutulmasına itiraz edildi, "öznesi olabilecekleri bir eğitim sistemi" talep edildi.

Açıklamada, dava sonuçları beklenmeksizin öğretmenlerin rotasyon adı altında başka okullara tayin dilekçesi yazdırılarak gönderilmesine itiraz edildi, işlemlerin durdurulması istendi.

"KÜLTÜRLERİN YOK EDİLMESİNDEN ŞİKAYETÇİYİZ"

Okullarda öğretmen ve öğrencilerin yapmak istedikleri etkinliklerin engellendiği de belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Eğitim sistemin ilgili taraflara ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan keyfi bir biçimde değiştirilmesinden, tek tip, düşünmeyen, sorgulamayan, bilim ve sanatla ilgisi olmayan nesiller yetiştirme hedefinden, okullarımızın kültürlerini yok edilip, hafızasının silinmesinden şikayetçiyiz.'

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Yaşam

İstanbul Maslak'ta bir gökdelende yangın çıktı

Yaşam

Meteoroloji uyarmıştı! Ankara sele teslim

Yaşam

3,5 yaşındaki Leyla'nın amcasına telefon açan kişinin kimliği belirlendi

Yaşam

Ajda Pekkan'a mahkeme şoku!

Yaşam

Hayvanseverlerden adliye önünde protesto

Yaşam

11 kişinin yaralandığı 'torpil patlama' kavgasına 7 gözaltı

Yaşam

Kudüs'te bin yıllık 'muska' bulundu

Yaşam

Vedat Milor'dan tepki: Saf olabilirim ama mazoşist değilim

Yaşam

Günlük kiralık evlere eş zamanlı operasyon

Yaşam

Meteoroloji'den Marmara Bölgesi için uyarı

Yaşam

İznik'te baltalı saldırı

Yaşam

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği'nden Demet Akalın'a dava