unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rant ve katliam projesi

Rize Havalimanı, projesi için denize 100 milyon tonluk taş dolgu yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu raporu verdi. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz “Bu ÇED aynı zamanda taşocakları ve diğer projelerin önünü açacaktır. Doğal olarak ÇED, havalimanı için değil taş dolgu ve taşocakları için gündeme gelecektir. Açıkça beli ki bu proje, diğerleri gibi rant ve katliam projesidir' dedi. Yine deniz dolgusuyla yapılan ve geçen yıl hizmete açılan Ordu -Giresun Havalimanı’ndan 700 bin yolcunun yararlanması beklenirken, bu rakam 310 binde kaldı.

Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgu alanında yapılması planlanan Rize Havalimanı, 10 milyon tonluk taş dolgu ile yapılacak. Rize-Artvin Havalimanı projesi kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda bir pist ile apron inşa edilmesi planlanırken; genel olarak yolcu uçaklarına hizmet verecek havalimanının kargo uçaklarına da hizmet vereceği belirtildi.

DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, deniz dolgusuyla yapılması planlanan havalimanı için, yöre insanları ve halkın görüşü alınmadan, bölgen endemik bitki örtüsü, fauna ve florasının, yaşamsal gerçeklerinin hiçbir şekilde dikkate alınmadığına dikkat çekti. Çay-Sen Genel Başkanı ve ÖDP Rize İl Başkanı Recep Memişoğlu da 100 milyon tonluk taş dolgunun doğaya zarar vereceğini vurgulayarak “Ağır tonajlı uçakların da inebileceği kadar büyük ve kapsamlı geniş bir havalimanını Rize’ye yapma gereği neden duyuyorsunuz' diye sordu.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Suruç'ta öldürülen esnaf ve oğullarının avukatlara verilmeyen otopsi raporu

Güncel

Tutuklanan gazeteci Hakan Gülseven'e tahliye

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli