unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Reuters: ABD Gülen'e baskı yapıyor!

Türkiye’nin ABD’den iadesini istediği Fethullah gülen dünya basının da gündeminden düşmüyor. Son olarak, İngiliz haber ajansı Reuters yurtdışındaki Gülen okullarına dair ayrıntılı bir haber yayımladı. Haberde, Gülen’in ABD’deki okul ağı üzerindeki mali ve yasal baskının giderek arttığı belirtildi. Haber, Gülen Cemaati’nin eski ve mevcut üyelerine, okulların yetkililerine ve kamu kayıtlarına dayandırıldı.

Haberdeki iddialar şöyle:

'OKULLAR ESKİSİ KADAR HIZLI YAYILMIYOR’

Kamu kayıtlarına göre, ABD’deki Gülen Cemaati üyeleri açısından ana iş imkânı sahası olan okulların yayılması son yıllarda eskiye kıyasla yavaşladı. Reuters, bu yayılmanın 12’den fazla eyalette söz konusu okullara açılan soruşturmalara bağladı. Soruşturmalar, vergi mükelleflerinin parasını kötüye kullanılması ve vize dolandırıcılığı gibi iddialara dayandırılıyor. Eyalet savcılarının ve federal savcıların yürüttüğü soruşturmalarda Gülen doğrudan hedef alınmıyor, zira ismi bu okulların belgelerinde yer almıyor.

'YILDA 23 OKULDAN ALTI OKULA’

2015’te ve Ekim 2016’ya dek, Gülen Cemaati sadece üç yeni okul açtı. Bu yavaşlama, Gülen’in okullarıyla aynı statüdeki diğer 'charter okulları’nın büyüme hızıyla tezat içeriyor. Cemaat sadece 2010 yılında 23 okul açmıştı.
2010’dan bu yana, Gülen’le bağlantılı 15 okul kapatıldı veya hareketle bağlantılı olmayan kişilere transfer edildi. Reuters’ın araştırmasına göre, bu okullardan en az 11’i soruşturmaya tabi tutuluyordu. Kapatılan veya yönetimi değişen okullardan bazıları Georgia, California, Pennsylvania ve Ohio eyaletlerinde bulunuyor.

'VİZE BAŞVUSUNDA KESKİN DÜŞÜŞ’

Haberde, Gülen okullarının Türkiye’den ve diğer ülkelerden getirdikleri konuk çalışanlar için yaptıkları vize başvurusu sayısının da azaldığı belirtildi. Buna göre, 2010 yılında 1000’den fazla başvuru yapıldı ancak sayı geçen yıl 360’a indi. Reuters’a konuşan Cemaat üyeleri ve eski üyeleri, vize başvurularında azalmayı, Gülen’le bağlantılı okulların daha fazla soruşturmaya tabi tutulmama çabasıyla bağlantılandırdı.

'KONGRE ÜYELERİNİ ARTIK GEZDİRMİYORLAR’

Haberde Amerikan Kongresi’nin kayıtlarına dayanarak, Gülen Cemaati’yle bağlantılı grupların, Kongre üyelerine son sekiz yılda Türkiye ve yakınındaki ülkelere gezi düzenlemeleri için sponsor olduğu belirtildi. Buna göre, 2015’te Amerikan Adalet Bakanlığı bu gezilerin bazılarının finansmanında olası yolsuzluklar olabileceği gerekçesiyle soruşturma başlattı ve geziler durduruldu.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı