unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ruslar sosyalizmsiz perişan

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) yıkılmasından çeyrek asır sonra Rusya’da ve diğer eski Sovyet devletlerinde halkın mutluluk seviyesinin epey düşük olduğu ortaya çıktı. Avrupa İmar Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası tarafından yapılmış olan bir anketin sonuçlarına göre Rusların sadece yüzde 15’i SSCB dönemine göre hanelerinde yaşam koşullarının daha kaliteli hâle geldiğini söylüyor. 2010 yılında yaşam koşullarının daha iyi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 30’du.

EBRD ve Dünya Bankası’nın Moğolistan ve Estonya’da dahil 34 eski Sovyet devletinde gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yarıdan fazlası eskisi gibi totaliter bir düzene dönmenin bazı avantajları olacağını söylüyor. Katılımcılara gelir seviyeleriyle ilgili memnuniyetleri sorulduğunda ise sadece yüzde 9’u dört sene öncesine göre mali durumlarının düzeldiğini ifade ediyordu.

KÜRESEL HOŞNUTSUZLUK ARTTI

EBRD ve Dünya Bankası 2016’da yaşanan İngiltere’den AB’den ayrılması (Brexit) ve Donald Trump’ın ABD’de başkanlık seçimlerini kazanması gibi gelişmeler ışığında küreselleşmeyle ilgili hoşnutsuzlukların daha da belirginleştiğini ifade ediyor.

The Guardian’ın haberine göre EBRD baş ekonomisti Sergei Guriev halkta rahatsızlık olmasının en büyük sebebi işsizliğin artması olduğuna dikkat çekiyor. Guriev’e göre devletin görevi vatandaşların daha fazla yetenek edinmesini sağlamak. Guriev’e göre yaşanan tatminsizlikler pazar ekonomisi ve demokrasi konusunda da tereddütler doğuruyor. Guriev anket sonuçları üzerine, “Almanya gibi bir ülkede halkın yüzde 80’i demokratik rejimi tercih ediyorken bizim anket yaptığmız bölgelerde halk demokrasiyi tercih etmiyormuş gibi görünüyor. Bu da bizim bir yerlerde bir yanlış yaptığımızı gösteriyor' dedi.

 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Ekonomi

Dolar 4.70'in üzerinde

Ekonomi

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan'ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman

Ekonomi

Dolar yeniden yükselişte

Ekonomi

Bitcoin'in çöküşü: Çöküş nasıl başladı?

Ekonomi

Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Ekonomi

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Ekonomi

Dolar yine yükselişte

Ekonomi

Tavukçuluk devi Keskinoğlu için konkordato kararı

Ekonomi

AKP'den TÜSİAD'la yapılan toplantıya ilişkin açıklama