unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya ABD'den umudunu kesti: Suriye'de terörü asker bitirecek!

10 Hazitan günü Tahran'da İran, Rusya ve Suriye savunma bakanlarını bir araya getiren zirveden sonra, Şam ve müttefikleri daha derin bir koordinasyonla birlikte "terörle mücadele"ye ağırlık verecek.

Al Motnitor'dan Ali Hashem'in haberine göre, İran, Suriye'deki savaşı artık yalnızca bir bölgesel güvenlik meselesi olarak değil, ulusal güvenlik meselesi olarak görüyor.

Suriye ve Rusya ile olan koordinasyon için, doğrudan Ayetullah Ali Hamaney'e bağlı Ali Şemkani'nin görev almasının, meselenin İran için önemini gösteriyor. Şemkani aynı zamanda İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri.

Son haftalarda özellikle Halep'te yaşanan kayıpların yetersiz koordinasyon ve hedeflerdeki farklılıklar nedeniyle yaşandığını söyleyen bir Suriyeli yetkili, Rusya'nın önemli bir dünya gücü olarak meseleye kendi tarafından baktığını ve barışa bir şans vermenin birçok yaşamı kurtarabileceğini düşündüğünü savundu.

Suriyeli yetkili, ABD'nin verdiği sözlerde ciddi olmadığını, bu nedenle militanların son saldırısının eskisinden daha vahşice yaşandığını ve kayıpların olduğunu belirtti.

İranlı bir yetkili ise, Tahran'ın hedefinin Suriye'deki çatışmayı bitirmek olduğunu, ancak ABD'nin Viyana'da yeni başkan seçilene kadar zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

"Dostumuz Ruslar yolun sonuna Amerikalılarla birlikte gitmek istediler" diyen yetkili, birçok kez bunun yanlış olduğu konusunda uyarılarda bulunduklarına dikkat çekti.

Rusya'nın sonunda ABD'nin konumunu ve bundan sonuç çıkmayacağını anladığını söyleyen yetkili, şimdi işbirliğinde yeni seviyeye çıkacaklarını kaydetti.

Suriyeli bir komutan, önümüzdeki haftalarda kuzey ve doğu Suriye'de oeprasyonlar olmasını tahmin ettiğini söyledi. "İranlılar daha çok asker gönderiyor" diyen komutan, Rusya'nın yeni planlar hazırladığını ve bunun için taktik değişiklikler yaşanacağını aktardı.

Yeni operasyonlarda, Halep'in kuzeyi ve güneyinin yanı sıra, İdlib ve Rakka'nın da adı geçiyor.

6 Haziran'da Moskova'da gazetecilere "off the record" bir açıklama yapan bir Rus yetkili, ABD ile ilişkilerini "sürreal" olarak tanımladı.

"Bir gün bir konu hakkında anlaşıyoruz, ertesi gün tersini yapıyorlar. Bunun nedenini sorduğumuzda, diperlerini suçluyorlar" diyen Rus yetkili, ABD'lilerle güven ilişkisi kurma konusunda zorluk yaşadıklarını kaydetti.

Yetkili, Moskova'nın Suriye'de barışçıl çözümden yana olduğunu, bazı Körfez ülkelerinin de Suriye konusunda daha esnek olmaya başladığını savundu.

İran'ın Suriye ve bölge meselelerinde rolünün olmamasının garanti edilmesi karşılığında, Esad'lı bir geçiş sürecine Körfez'deki ülkelerin sıcak baktığını söyleyen yetkili, "Bu imkansız. İran, Suudi Arabistan'la birlikte bölgedeki ana güçlerden ve her ikisinin de oynayacak rolü var" dedi.

Bir Suriyeli yetkili de, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun 18 Haziran'da Beşar Esad'la yaptığı görüşmede, önümüzde hafta Rus askerlerinin Suriye'ye konuşlanacağını bildirdiğini söyledi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur

Dünya

Erdoğan'ın seçim dümenleri

Dünya

Netanyahu'nun eşi hakkında yolsuzluk iddianamesi

Dünya

Foreign Policy'den Erdoğan'a: Türk ordusunu politik araç haline getirme

Dünya

Putin'den Latin Amerika hamlesi: O ülkelerdeki büyükelçileri değiştirdi