unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya-Türkiye barışının perde arkası

Uçak krizinin ardından Türkiye ile Rusya'yı barıştırmak için büyük çaba sarf eden aracılardan Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov, Moskova'nın ilk başta Ankara ile barış görüşmelerine başlama konusunda 'istekli' olmadığını ifade etti.

Rus RBK gazetesine Türk-Rus barışının ardındaki süreci anlatan Abdulatipov, Ankara'nın Moskova tarafından sunulan ön koşulları mart ayının sonunda kabul ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Görüşmeler mart ayında başladı. Psikolojik bariyeri aşmamız gerekiyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında dostane bir ilişki vardı. Bilindiği gibi, dostları barıştırmak, birbirine yabancı kişileri barıştırmaktan daha zor."

'CAVİT ÇAĞLAR İLE EN AZ DÖRT KEZ BULUŞTUK' Abdulatipov, Türkiye ile Rusya arasındaki diplomasi trafiğini yönetmek için Dağıstan'da yatırımları bulunan işadamı Cavit Çağlar ile en az dört kez buluştuklarını, en az yüz kere de telefonla iletişim kurduklarını anlattı.

'UŞAKOV BANA, BEN ÇAĞLAR'A, ÇAĞLAR AKAR'A İLETİYORDU'

"Türk tarafı adına görüşmeleri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Rus tarafı adına ise Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov yürüttü. Müzakere sürecine Uşakov'un emri üzerine dahil oldum. Uşakov, müzakerelerle ilgili bilgileri Putin'e iletiyordu. Putin ve Uşakov'un görüşlerini ise ben, Çağlar'a aktarıyordum. Çağlar da bunları Akar'a anlatıyordu" diye devam eden Abdulatipov, kendisinin Çağlar ile birlikte özür mektubunun taslaklarını hazırladıklarını belirtti.

'İLK TASLAKTA ÖZÜR YOKTU'

Abdulatipov, özür mektubu taslağının birçok kez değiştirildiğini, hazırlanan ilk taslakta özür ifade eden bir ibare bulunmadığını kaydetti. "Ancak sonunda herkesi tatmin eden bir formül bulundu. Bundan sonra da mektubun Putin'e nasıl gönderileceği konuşulmaya başlandı. Türk tarafı, Uşakov ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev isimlerini önerdi. Ben, Nazarbayev aracılığıyla iletmenin daha iyi olacağını söyledim. Zira Putin ve Nazarbayev çok iyi ilişkilere sahip. Bu şekilde olumlu yanıt alma ihtimali daha yüksekti" ifadelerini kullanan Abdulatipov, mektubun planlandığı gibi 27 Haziran'da Putin'e iletildiğini söyledi.

'DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCE BARIŞ OLMASAYDI, HER ŞEY FARKLI OLABİLİRDİ'

Putin'in Erdoğan'ın özrünü kabul ettiğini ve darbe girişimi yaşanmadan barış sağlandığını ifade eden Abdulatipov, "Eğer darbe girişimi, Rusya ile ilişkiler kötüyken gerçekleşseydi, sonuçları farklı olabilirdi" diye konuştu.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu