unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sağlık çalışanlarına güveniyoruz

Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak ilk cerrahhanenin kurulduğu 14 Mart 1827 tarihi kabul ediliyor. Her yıl 14 Mart sağlık çalışanları arasında bilime katkıların ödüllendirildiği, sorunların tartışıldığı bir paylaşım günü olarak kutlanıyor.

BAREM mesleklere güven araştırmasında 18 yaş ve üzeri Türkiye nüfusunu temsil eden bin kişiyle 2015 yılı Kasım ayında CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle görüşüldü.

Araştırmaya göre Türkiye’de sağlık çalışanlarına güvenirim diyenlerin oranı %73 iken güvenmeyenlerin oranı %24. Cevap vermeyen %3’lük bir kesim de var. 2014 yılında yapılan benzer araştırmada Türkiye’de sağlık çalışanlarına güven, global ortalamadan 16 puan daha yüksekti.    Türkiye’de sağlık çalışanlarına güvende erkekler (%78) ile kadınlar (%68) arasında önemli bir fark var. Yaş gruplarına bakıldığında güvenenlerin oranı 35-54 yaş arasında %77’ye, 55-64 yaş grubunda ise %84’e yükseliyor. Üniversite (%81) ve üzeri eğitimli kişiler (%85) sağlık çalışanlarına diğer eğitim gruplardan daha çok güveniyor.

Araştırmada görüşülen kişilerin Sağlık çalışanlarının yanı sıra Yargıçlar, Gazeteciler, Politikacılar, İşadamları, Askerler, Öğretmenler, Polisler, Bankacılar ve Dini liderlere duydukları güven irdelendi.  Meslekleri nedeniyle bir otorite veya bilirkişi durumunda olan ve insanların sürekli karşı karşıya kaldıkları, çözüm bekledikleri, haklarını, canlarını, çocuklarını, sağlıklarını, paralarını emanet ettikleri kişilere duydukları güvenin seviyesi; toplumda rahatlık, huzur ve günlük hayatın akışı bakımından önemli göstergeler olarak düşünülüyor.

Tüm bu gruplar içinde sağlık çalışanlarının yeri apayrı, doğumdan ölüme kadar her yaşımızda onlara gerek duyuyoruz. Sağlık sektörünün bugünkü durumunu anlamak için Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri 2014 raporundan birkaç rakama göz atalım.

·         Türkiye’de doğumların %98’i sağlık kuruluşlarında gerçekleşiyor.

·         En çok sağlık hizmetine ihtiyaç duyan 65 yaş ve üzeri nüfus oranı 1990 yılında %4,3 iken 2014 yılında %8’e yükseldi.

·         Türkiye’de 2014 yılı içinde hekime müracaat sayısı 644 milyon, kişi başına yılda ortalama 8,3 kez hekime gidiliyor.

·         Türkiye’de 135 bini hekim, 23 bini Diş hekimi olmak üzere 760 bin sağlık çalışanı görev yapıyor.

·         100 bin kişiye düşen hekim sayısı 175.

·         Sağlık harcamalarının GSYIH içindeki payı %5,4.

·         TUİK Sağlık Araştırması’na göre 15 yaş ve üzeri nüfus içinde genel sağlık durumunu çok iyi ve iyi şeklinde ifade edenlerin oranı 2008 yılında %64 iken 2012 yılında %71’e yükseldi.

·         Benzer şekilde TUİK Yaşam Memnuniyeti 2014 yılı araştırmasında sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı %71.

 

14 Mart hasta yakınları tarafından şiddet görme de dahil oldukça zor koşullarda uzun saatler çalışan ama yine de mesleğini onurla taşıyan, zorluklarından keyif almasını bilen sağlık çalışanlarının bayramı. Kutlu olsun.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Sağlık

Corona virüsü 23 kişiyi öldürdü

Sağlık

Migren aşısına onay verildi

Sağlık

Kurdaki artış ilaçları da etkiledi

Sağlık

Şişli Etfal hastanesi taşınıyor

Sağlık

Canan Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın kardeşim

Sağlık

SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine aldı

Sağlık

Depresyona girdi, 6 dil öğrendi

Sağlık

Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Sağlık

Canan Karatay'dan ramazan tavsiyeleri

Sağlık

Konya'da insanlık ayıbı... Yakarak öldürdüler!

Sağlık

Yine hayvan cinayeti... Aç kedilere zehirli balık yedirerek öldürdüler!

Sağlık

Bu bakteri psikolojinizi bozuyor