unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, kamuoyunun yakından takip ettiği önemli dosyaları gündemine aldı. Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında "hak ihlali var" denilerek tahliyesine karar verdi.

Yüksek Mahkeme, Cumhuriyet gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın “tutuklama tedbirinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği' yönündeki başvurusunu, bugün yapacağı oturumda karara bağlayacak.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, mahkeme bugün ayrıca Eylül 2016’da “darbeye teşebbüs' ve “FET֒ye üye olmak' suçlaması ile tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın bireysel başvurusunu da karara bağlayacak. Altan, başvuru dilekçesinde “gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmadığını' belirterek, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının; gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ise ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğini savunmuştu.

AYM,  FETÖ iltisakı nedeniyle kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarı Şahin Alpay’ın başvurusunu da değerlendirecek. AYM’nin bu 3 isim hakkında vereceği karar, tutuklu diğer gazeteciler hakkında yol gösterici olacak.

ESKİ ÜYE DE MASADA
Mahkeme bugün ayrıca darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliğinden tutuklanan ve mahkeme üyeliği sonlandırılan eski  Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan’ın bireysel başvurusunu da karara bağlayacak. AYM Başkanvekilliği görevinde de bulunan Altan, başvuru dilekçesinde, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmadığını, hukuka aykırı bir şekilde meslekten çıkarma kararı verilmesi nedeniyle adil yargılanma ve özel hayata saygı gibi haklarının ihlal edildiğini öne sürmüştü.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA
Kararla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler için hak ihlali (tahliye) kararı sevindiricidir. Umarız AYM hukuka uygun pozisyonuna geri dönmeye karar vermiş olup bu tutum diğer tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri için de devam eder' ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2018-01-11-17.19.39.png

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü