unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sakız Adası'ndaki mülteci eylemi sona erdi

Türkiye'ye iade edilmemek için tutuldukları VİAL Mülteci Kampı'ndan 1 Nisan'da tel örgüleri yıkarak kaçan sığınmacılar, Sakız Merkez Limanı'nı işgal ederek Atina'ya gitmek istediklerini belirtti. Gemi seferlerinin merkezden 39 km mesafedeki Mesta Limanı'na kaydırılması üzerine bu kez ada halkı arasında hoşnutsuzluk baş gösterdi. Yetkililerden çözüm bekleyen ancak geçen zamanla sonuç göremeyen ada halkı, geçen çarşamba günü tepki gösterince gerginlik yaşandı. Vounaki Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, o anda Belediye Meclis Salonu'nda konuyu görüşmek üzere toplanan Kent Konseyi'ne katılan iki Sakızlı milletvekiline isteklerini iletmeyi amaçladı. Belediye binasına giren protestoculara bu kez insan hakları organizasyonu üyeleri tepki gösterdi. Ada halkı ile aktivistler karşı karşıya geldi. Araya Sakız Liman Başkanı Hristos Fragias, Sakız Polis müdürlerinden Andreas Damiris girdi, olay büyümeden yatıştırıldı.

SAAT 01.00'DE LİMAN BOŞALTILDI

İşgalin altıncı gününde bu kez yaklaşık 150 Sakızlı, merkez limanda toplanarak sığınmacıların limanı terk etmesini istedi. 6 saatlik sessiz bekleyişin ardından çok sayıda yetkili, sığınmacıları ikna etmek için uğraştı. Cuma gününün ilk saatlerinde bu kez Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous ile Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis devreye girdi. Sığınmacılarla tek tek konuşarak ikna etme çabalarını sürdürdü. Sığınmacılara, VİAL Kampı yerine Souda bölgesinde kurulan çadırlara, Demokrasi Caddesi üzerinde bulunan toplanma yerine ve merkezdeki tiyatro çalışanlarının kullandığı binaya yerleşebilecekleri söylenince, sığınmacılar işgale son verdi. Yunan çevik kuvvet polisi MAT eşliğinde sığınmacılar limanı boşalttı.

200 SIĞINMACI LEROS ADASINA GÖTÜRÜLDÜ

Öte yandan Sakız Limanı'nda bekleyen Türk gemisi bugün de Dikili'ye sığınmacı götürmezken, 20 Mart'tan önce Sakız'a gelen ve işlemleri tamamlanan yaklaşık 200 sığınmacıi, Atina'da yer olmadığından Leros adasına götürüldü. Sakız'dan Dikili'ye ikinci parti sığınmacı iadesinin 11 Nisan Pazartesi günü yapılması bekleniyor.
 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek