unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Samsun'da tarihi okul imam hatipe dönüştürülüyor

Okul Aile Birliği'nin tesadüfen öğrendiği bu planla ilgili İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü uygulamanın geçici olduğunu söyleyerek aileleri rahatlatmaya çalıştı. Fakat sunulan gerekçe, Milli Eğitim'in Samsun merkezindeki okulları imam hatipleştirme planını ortaya çıkardı.

23 Nisan Ortaokulu, Samsun'da tarihi okulların öbeklendiği iki noktadan birinde bulunuyor. Bunlardan biri Lise Caddesi, diğeri ise 23 Nisan Ortaokulu'nun da bulunduğu İstiklal Caddesi. Milli Eğitim'in bu noktalarda imam hatipleştirme başlatmak istediği biliniyordu.

23 Nisan Ortaokulu'nda bazı sınıflarının imam hatip olarak kullanılacağının Okul Aile Birliği'ne söylenmesi üzerine veliler İlçe Milli Eğitim ve Valilikten bilgi aldılar. Kendilerine bunun geçici olduğu bildirildi. Fakat daha önce imam hatip ortaokulu haline getirilen okullar da yine kısmı ve geçici imam hatip sınıfları açılmasıyla dönüştürülmüştü.

Kent merkezinde geçtiğimiz yıllarda imam hatipleştirilen iki okuldan biri olan Osmangazi İmam Hatip Okulu'nun tarihçe sayfasında, eski adıyla İlkadım İlköğretim Okulu'na imam hatip sınıflarının yerleştirilmesiyle nasıl adım adım okulu ele geçirdiği görülüyor. Nitekim sürece tanık olan öğretmenler, ilköğretim okulunda verilmeyen yemeklerin imam hatip sınıflarına verilerek çocukların geçmeye özendirildiğini anlatıyorlar. 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda imam hatip sınıflarının geçici olduğunu açıklayan Milli Eğitim yetkilileri, esas hedefin büyük okullardan birinin imam hatipleştirilmesi olduğu bilgisini verdiler. Lise Caddesi'ndeki tarihi okulların imam hatip haline getirilmesi halinde boş kalma olasılığı yüksek olduğu için esas hedef okulun Namık Kemal Anadolu Lisesi olduğu öğrenildi.

1924 tarihli 23 Nisan Ortaokulu'nun ise ismi ve konumu gereği bir süreden beri imam hatipleştirmeye hazırlanıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl okulun müdürü Gençlik ve Spor Bakanı'nın bir ziyareti üzerine soruşturma geçirmiş, devamında gelen müdürün ilk girişimi okula mescit yapmak olmuştu. 23 Nisan İlköğretim Okulu velileri ve öğretmenleri, kent merkezinde genel bir imam hatipleştirmenin başlangıcı olduğunu gördükleri bu adımın geçiciliğine ikna olmadılar. İmza toplayan veliler önümüzdeki günlerde plana itiraz etmeye hazırlanıyorlar. 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Eğitim

ÖSYM'den sınav açıklaması

Eğitim

Bakan Yılmaz'dan tam gün eğitim açıklaması

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?

Eğitim

LGS başladı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı, atanacak öğretmen sayısını açıkladı