unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Saray'dan Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesine ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı sözcücü İbrahim Kalın, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesi ile ilgili "Karar beraat kararı değil, tahliye kararı. Wikileaks hadisesi olduktan sonra dünyada ne tür tedbirlerin alındıklarını gördük. Hukuki bir süreç olduğu için biz de takip ediyoruz" dedi. 

HOCALI KATLİAMI

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir Somali ziyareti planlanmaktadır.Blidiğiniz gibi dünyadaki en büyük büyükelçiliğimizi Somali'de açıyoruz. Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında açılış kendisi gerçekleştirecektir.Somali'de daha yapılması gereken çok şey var. 29 Şubat-4 Mart tarihlerinde Cumhurbaşlanımızın Fildişi-Gine'ye bir ziyareti olacak. Türkiye Afrika ilişkilerini geliştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Hocalı katlimanın yıl dönümü bildiğiniz üzere. Bu saldırıyı bir kez daha kınıyor ve Azerbaycan halkının yanında olduğunu belirtmek istiyoruz. 

TÜRKİYE ATEŞKESİ DESTEKLİYOR 
Bugün Münih görüşmeleri çerçevesinde yeni bir dönem başlıyor. Münih'te yapılan görüşmede kısmi denilebilecek bir anlaşmada mutabakata varıldı. Biz prensip olarak bu anlaşmayı destekliyoruz. Biz somut olarak sahada ne yapıldığını görmek istiyoruz. Ateşkes çatışmaları durdurur, sivil ölümlerini engeller ve Suriye halkına acil ihtiyaçların ulaşmasını sağlar. Şu anda saldırı haberleri gelmeye devam etmektedir. Umarız bu sefer farklı bir netice çıkar ancak ortadaki durum fazla umut sağlamıyor.

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜÇ AÇIKLAMASI
Bu karar bir tahliye kararı ve dava devam ediyor. Dünyanın başka ülkelerinde bu tür casusluk davaları yapılıyor. Wikileaks davası olduğunda ABD'de tedbirler alındığını gördük. Assange Ekvador Büyükelçiliği'ne sığındığını unutmayın. Manning hapishanede, Snowden Rusya'da gizleniyor... Bu tür benzer davalarda batılı ülkeler tedbirler alınca, Türkiye'de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmesi kabul edilemez. Hukuka uygun şekilde devam etmesi esastır, biz de bunu yanından takip edeceğiz.

KILIÇDAROĞLU HAKKINDA FEZLEKE

"Cumhurbaşkanımıza yönelik hiç bir hakaret ve iftirayı kabul etmemiz mümkün değildir."

Siz her gün Cumhurbaşkanına hakareti siyaset olarak görürseniz, yalan yanlış hayal haberlerle basın özgürlüğü sayarsanız bunun karşılığı olur, buna itiraz ederiz. Karşılıklı saygı içinde her konuyu müzakere ederiz. Cumhurbaşkanı’nı küçük düşürmeye kalkarsanız bunun karşılığı olur. Bunu kabullenmemiz mümkün olmaz. Burası cumhurbaşkanlığı makamıdır. İş, yalan iftira hakarete döndüğü zaman net tavrımızı alırız.

SURİYE'YE KARA OPERASYONU

Bizim Suriye'te ek taraflı olarak bir kara operasyonu planımız yoktur. Uluslararası koalisyon ile birlikte hareket ederiz. Ancak sadece hava operasyonunun yeterli olmayacağını her zaman söylüyoruz. 

"TÜRKİYE'NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ ASLA MÜZAKERE KONUSU DEĞİLDİR"
PYD ve YPG gibi örgütlerin açıkça rejim saflarına geçmiş olması bizim için endişe kaynağıdır. Türkiye'ye yönelik tehditler devam ettikçe, Türkiye angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle her konuyu istişare ederiz. Türkiye'nin ulusal güvenliği asla müzakere konusu değildir.

"BİZİM SORUNUMUZ YPG İLE"
PKK ile YPG arasındaki ilişkiyi görmek istemeyenler başka bir hsabın içindeler. Kendi istihbarat raporlarında bu ilişki tescil edilmiştir. DAEŞ'le mücadele için bu ilişkiyi görmezden gelmek bizim için yok hükmündedir. Bizim sorunumuz Suriye Kürtleri ile değil, YPG iledir. Bizim sorunumuz PKK'nın güdümünde bir devlet oluşumuna yöneliktir.

Terörle mücadelede dost ve müttefik ülkeleri kendi yanında görmek Türkiye'nin tabii hakkıdır. Ancak bu konuda farklı düşünenlerle de düşüncelerimiz farklıdır. Bugün terör örgütleriyle iş tutanlar, o silahların bir gün kendilerine doğrultulacağını bilmek durumundalar. El Nusra, DAEŞ'le mücadele ne kadar meşruysa, Türkiye'nin PKK ile mücadelesi o kadar meşrudur.

"ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Türkiye'nin üzerindeki güvenlik risklerine rağmen açık kapı politikası devam etmektedir. Biz üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz. 2,7 milyon mülteci Türkiye'de kalıyor. 'Suriye mültecilerine kapılarını aç' diyen ülkeler, Suriye'de hava bombardımanlarını durduramadıkça bu mülteci krizinin derinleşeceğinden şüpheleri olmasın.

TERÖRLE MÜCADELE
Çözüm sürecini kimin sabote ettiğini, terörü kimin azdırdığı bellidir. PKK çözüm sürecini istismar ederek, silah bırakmayacağını ortaya koymuştur. Türkiye, kamu düzeni ve vatandaşlarının güvenliğini korumak için mücadeleye devam etmektedir. Olası saldırılara karşı ilave tedbirler alınmıştır.

Ankara saldırısı terörün vahşi yüzünü bir kez daha göstermiştir. Ancak taziyelere gidenler, kahraman çıkarmaya çalışanlar alçak, hain yüzlerini göstermişlerdir. Terörü estetize etmek kabul edilemez. Bu canlı bombayla, Suriye'de kafa kesen, toplu katliam yapanlar arasında ne fark var? Bunlar terör örgütünün propagandasını yapmaktadır. Birileri hükümetimizi, cumhurbaşkanımızı beğenmeyebilir ama bu terör örgütüne arka çıkmayı meşrulaştırmaz."

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Politika

Üsküdar Belediyesi'nden İyi Parti mitingine engelleme

Politika

Pazar günü göreceğiz, “TAMAM” mı, “devam” mı | Nahit Duru yazdı...

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu TELE1'de konuştu: İlk kez demokratik yollarla diktatör devrilecek

Politika

Muharrem İnce CHP'yi ikiye katladı: Dip dalga geliyor

Politika

İnce'nin mitingine İnternet sansürü! 

Politika

İnce'nin İzmir mitingine büyük katılım: Kaç kişi oradaydı?

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit

Politika

Muharrem İnce: Düşünüyorum, Erdoğan ortaokul diploması var mı?

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha