unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Satılacaksa önce Saray'dan başlayın'

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yeni torba tasarıyla birlikte darbe girişiminin arazi fırsatçılığına ve devletin içini boşaltma adımına dönüştüğünü savundu.

Milletvekili Arslan şöyle konuştu:

SATILACAKSA ÖNCE SARAY'DAN BAŞLAYIN, ARAZİSİNİ BIRAKIN
"Devletin ve Cumhuriyetin temel kuruluşlarını ve kritik devlet kurumlarının arazisini Özelleştirme İdaresi’ne devretmeye kalkanlar, oldu olacak devleti toptan özelleştirsin, bu iş tamamen bitsin. Madem gelire ihtiyacınız var, işe Saray binasını satmakla başlasanız, arazisini devlete bıraksanız daha iyi olmaz mı? Cumhuriyet kurumlarını darbe bahanesiyle yok pahasına kapatmaya ve satmaya çalışanlar, devleti dinamitlediklerinin, devlet kültürünü yok ettiklerinin farkında değiller mi? Hala bunca yaşananlardan ders almadıkları görülüyor. 'Ben gidersem devlet biter’ diyen Erdoğan, daha gitmeden kendi elleriyle devleti yok ettiğinin, kamu binalarının yok pahasına satılacağının farkında mı?

ANKARA'NIN ANA ŞEHİR PLANI DEĞİŞECEK
Önce kara para aklama yasasıyla darboğazı aşmaya çalışan iktidar, ardından son derece sorunlu bir yapılandırma yasası getirdi. Devlet darbe ile boğuşurken her şeyi fırsata çevirmenin peşine düşenler, askeri arazileri ranta çevirmenin, Ankara’nın şehir planını tümüyle değiştirip Cumhuriyetten rövanş almanın peşine düştüler. 

Ankara’nın şehir planında ana aks olan Esenboğa Havalimanı-Çankaya Köşkü hattını boşaltıp, şimdi Eskişehir Yolu-Saray hattını tasarlamaya çalışanlar, Bakanlıklar semtini Saray’a yaklaştırmanın peşindeler. Başkanlık sistemini anayasadan önce mekân değişikliğiyle getireceğini sananlar, 10 Ekim Ulus-Gar patlamasından 15 Temmuz’a kadar Ankara’da ay ay yaşadığımız her saldırının hangi hatta olduğunu hatırlamalıdır. Bu patlamaların tamamı, başkentin değiştirilmek istenen bu ana aksında olmuştur. Ulus’tan Meclis’e kadar ilerleyen bu hat, Devlet Mahallesi ve Meclis’e çıkan tüm ara yollar tehlike altındayken aylardır seyre dalan iktidar, devletin mülküne ve otoritesine meydan okunurken 10 Ekim’den bugüne kadar sadece seyretmekle yetinmiştir.

Devleti Kızılay-Bakanlıklar semtinden Eskişehir Yolu’na taşımaya başlayanlar, önce devleti Ankara’da kiracı yaptı, şimdi de devletin elinde ne var ne yoksa satmaya kalkıyor. Bu özelleştirmeler artık tamamen amacını aşmış, devleti yok pahasına kapı önüne koymanın adımlarını atmıştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde güvenliğini bu kadar önemsemeyen, devlet malına karşı bu kadar açık tavır alan, özelleştirmeyi bu kadar yanlış uygulayan başka bir iktidar görülmemiştir.Malını mülkünü haraç mezat satan ve kirada durmaya kalkan devlet,bu gün milyarlarca kira ödemek zorunda bırakılmıştır.

ÖZELLEŞTİRME YASASI, DEVLET TOPRAĞINDA EROZYONDUR
Yasayla Özelleştirme İdaresi'ne devredilmek istenen varlıklara bakar mısınız? 
Yıllardan beri göz diktikleri ve bir türlü bitiremedikleri Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk Kültür Merkezi (Yenilenmesi Sabancı Holding tarafından yapılmış olmasına rağmen açılmama nedeni şimdi ortaya çıktı), Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, MKE, Şeker Fabrikaları, DSİ, Karayolları, Merkez Bankası, İller Bankası, Vakıflar Bankası, DHMİ, TKİ gibi 111 kurumun varlıkları özelleştirme kapsamına alınacaktır. Artık bu yasayla çıkacak sonucu siz düşünün.

YOL YAKINKEN DURUN, YOKSA YİNE AF DİLEYECEKSİNİZ
Biz CHP olarak yol yakınken uyarıyoruz. Devleti tek bir kişinin aklına tâbi tutup özelleştirmek istemiyorsanız, yol yakınken Cumhuriyetin kurucu felsefesine ve ayarlarına geri dönün, devletin/kamunun mülküne sahip çıkın, böylesi alelacele yapılacak yanlış bir özelleştirme anlayışından vazgeçin. Devletimize ve Milletimize daha fazla zarar vermeyin. Toptancı ve kolaycı bir mantıkla Cumhuriyetin varlıklarını satmaya kalkanlar, yarın bir daha 'Biz hata etmişiz, Allah ve Millet bizi affetsin' diyeceklerler, ancak bu kez ne Allah, ve ne de Millet affetmeyecektir."           
 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Politika

TEM'de feci kaza

Politika

İlk sonuçların ardından Diyarbakır'da kutlama

Politika

Barış Atay meclise girebildi mi?

Politika

Dakika dakika seçim sonuçları

Politika

Gezici'den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama

Politika

Muharrem İnce'den sandık güvenliği uyarısı

Politika

Anadolu Ajansı'nın sitesi çöktü

Politika

adilsecim.net kullanıma açıldı

Politika

HDP'den AA manipülasyonuna tepki

Politika

AKP'den ilk açıklama

Politika

Riyad'da şiddetli patlama sesleri

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu