unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

SEGBİS ile yargılama hak ihlali

Ali Kılıçgedik ve Erhan Şenyuva Bingöl’de 9 Ekim 2014’te İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e düzenlenen ve 2 polisin hayatını kaybettiği suikasta ilişkin Muş Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Birgün'den Zeynep Kuray'ın haberine göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ali Kılıçgedik ve Erhan Şenyuva yargılanmaları boyunca tutuklu bulundukları Muş Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle savunma yapmalarını hak ihlali olarak kabul etti.

'HAKLARIN KISITLANMASI'  

Bu yöntemi gerekçe göstererek mahkumiyet kararını Yargıtay’da temyiz eden Avukat Eren Keskin haklı bulundu. Temyiz talebini inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/1 maddesine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Tüm duruşmalardan önce SEGBİS sistemiyle savunma yapmak istemediklerini ve mahkemede hazır bulunarak savunma yapmak istediklerini beyan eden sanıkların müdafilerinin aynı yöndeki taleplerine rağmen duruşmalarda hazır bulundurulmayıp SEGBİS sistemi aracıyla yargılanması yapılarak mahkumiyetine karar verilmesi suretiyle savunma haklarının kısıtlanması, kanuna aykırı, sanıklar ve müdafiler ile cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, sair yönleri incelenmeyen hükümlerin öncelikle bu sebepten dolayı bozulmasına oybirliğiyle karar verildi.'

Yargıtay’ın verdiği kararı değerlendiren avukat Eren Keskin, bu kararın emsal teşkil edeceğini ve SEGBİS sisteminin sorgulanmasına yarayacağını söyledi. Keskin şöyle devam etti: “Bir insanın kendini ifade edebilmesi için karşısındakinin yüzüne bakması son derece önemlidir. Bazen vücut dili bile bir insanın doğruyu söyleyip söylemediğini anlatır. Ama SEGBİS sistemi bu olanağı tamamen ortadan kaldırıyor' dedi. Keskin, Yargıtay’ın bozma kararından sonra müvekkillerinin duruşmasının 14 Nisan 2016 tarihinde görüleceğini aktardı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü

Güncel

O bölgede Erdoğan için uçuş yasağı

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi! Ölü ve yaralılar var

Güncel

Seçim gözlemcisi Alman vekilin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Güncel

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı