unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Şehit cenazesinde Atatürk için dua ettirmeyen müftü için soru önergesi

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Van'da şehit edilen Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur'un Muğla'daki cenaze töreninde, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak'ın kıldırdığı namazda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için dua ettirmemesiyle ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Milletvekili Akın Üstündağ, soru önergesinde Van'da şehit edilen Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur'un 25 Mayıs tarihinde memleketi olan Muğla'daki cenaze töreni sırasında, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak'ın kıldırdığı cenaze namazının dua bölümünde Atatürk ve silah arkadaşları için dua ettirilmediğini belirtti. Akın Üstündağ, "Bunun fark edilmesi üzerine cenazeye katılan çok sayıda kişi tepki gösterip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için de dua edilmesini müftüden yüksek sesle istemişlerdir. Ancak, buna rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için dua ettirilmemiştir" dedi.

Son günlerde Muğla'da birçok mevlitte imamların Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için dua ettirmediklerinin gözlendiğini kaydeden CHP'li Üstündağ, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyetimizi ve devletimizi korumak, kollamak için şehit olan vatan evlatlarının cenazesinde cumhuriyetimizi ve devletimizi kuranlara saygısızlık yapılıyor. Bu sistematik saygısızlık son günlerde özellikle Muğla'da ve ilçelerinde sıkça rastlanılan bir durum halini almıştır. Muğla Müftüsü'nün bu uygulamasından da anlaşılacağı üzere halkın tepkisi ve hatırlatmasına rağmen bu durum fiili bir uygulama halini almış ve özellikle planlanmış bir uygulamaya dönüşmüştür."

CHP Milletvekili Akın Üstündağ, önergesinde Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

* Muğla ve diğer illerde müftülere ve imamlara özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için dua edilmemesi yönünde bir talimat mı verilmiştir? 

* Maaşlarını halktan alan bu görevlilerin halkın değerlerine, milli kurucusuna ve silah arkadaşlarına karşı yapılan bu muamele sizce doğru mudur? 

* Muğla Müftüsü ile ilgili olarak halkın tepkisi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için uyguladığı olumsuz tavrından dolayı bir işlem yapacak mısınız?

* Devletimizin ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları için bayram ve cuma namazları ile mevlitlerde dua okutulması yönünde bir talimat verecek misiniz?

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti