unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Selahattin Demirtaş: Dolmabahçe'de dile getirdiğimiz çözüm yoluna bağlıyız

“Gün gelecek söz bitecek. Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz' diyen Demirtaş, Ankara ve dünyanın Diyarbakır’daki Nevruz’dan yükselen mesajı iyi okuması gerektiğini söyledi.

ÖCALAN'A MESAJ

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında konuşan Demirtaş, Nevruz alanındaki heyecanı 'İmralı’ya, Başkan Apo’ya gönderdiklerini’ söylerken, “Bizler köksüz, tarihi olmayan, bugün ortaya çıkmış bir halk değiliz' diye konuştu.

Demirtaş şöyle devam etti: “Üç yıl boyunca barış için yolladığı mektuba karşılık biz barış mektubunu gönderiyoruz. Dolmabahçe’de dile getirdiğiniz çözüm yoluna bağlıyız. Savaş, çatışma, ölüm alışmamız gereken normal bir durum değildir. Normal olan barışçıl yollarda ve yöntemlerde ısrar etmektir. Müzakere dediğimiz şey, çözümleri masaya koymaktır. Öfke ve kin üzerine müzakere masası kurulamaz. Hiçbir parti etrafında birleşemeyiz. Bizi birleştirecek şey, demokrasi hukuk ilkeleridir. Ankara’da bu aklın eksik olduğu, süreci yanlış okuduğu anlaşıyor.'

diyarbakir-nevruz.jpg

'KÜRT HALKI KENDİSİNDEN ÇALINANI İSTİYOR'

Kürt halkının kendi topraklarında korkmadan ve eşitçe yaşamak istediğini söyleyen Demirtaş, “Başkasına ait olanı, başkasının cebinde olanı değil, kendisinden çalınanı, gasp edilen geri istiyor. Barış dediğimiz şey adalet ve eşitlikten yoksun olamaz. Bugün kan çanağına dönmüş bölgenin gerçeğinin içinde barışı konuşmak, barışı istemek kolay iş değil' dedi.

'SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELMEK İSTEMİYORUZ'

'Bitireceğim, diz çöktüreceğim’ politikasının sürdürülemez olduğunu söyleyen Demirtaş, şeffaf, açık bir müzakereye ihtiyaç olduğunu, konuşabilmek için önce silah seslerinin durması gerektiğini dile getirdi.

Yeniden masaya dönülmesi için sorumluluk almaya hazır olduklarını açıklayan Demirtaş, “Ankara’daki siyasetçiler anlamalı ki AKP birleştirici bir parti değil. Toplum çoğulcu yapısıyla, farklı siyasi ideolojik yapılarıyla, farklı inanç ve mezheplerle birleştirecek bir parti, ırkçı olamaz' diye konuştu.

Demirtaş etrafımızdaki savaşlara barış önderliği yapmak için önce Türkiye’nin bir barış adası haline getirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bedel ödetip korkuyla sahte barış sağlayacaklarını zannediyorlarsa tarihten hiç ders almamışlar. Siyasetin bu kadar tıkandığı bugünlerde tarihi Amed Nevroz’u çözümün yolunu gösteriyor. 'Korkutarak hiçbir şey yapamazsınız’ diyor. Devlet aklı, ferasetsiz kalmışsa halkını felakete sürükler. Gün gelecek söz bitecek. Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz. Diyarbakır’dan gönderilen bu mesajı Ankara ve dünya iyi okumalı' dedi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce İzmir'de konuşuyor

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha

Politika

AKP'nin ittifak ortağı: FETÖ'nün siyasi ayağı gündeme gelmeli

Politika

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Türkkan'ın davasında karar

Politika

'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla yargılanan İyi Partili Türkkan'a beraat

Politika

Akşener'den sert tepki: Kardeşim bu nasıl bir doymazlıktır?

Politika

Meral Akşener'den Erdoğan'ın damadıyla ilgili çarpıcı iddia!

Politika

AKP'li adaydan kendisine tepki gösteren seçmene hakaret ve tehdit

Politika

Bir konservatuvar binası daha kapatılıyor

Politika

Adil Seçim Platformu'ndan seçmenlere çağrı: Sandıklara sahip çıkın

Politika

AKAM, alanlarda hangi liderin önde olduğunu açıkladı!