unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Selahattin Demirtaş: Kan deryası içinde Türkiye'ye uyanmak bizim için alışabilir değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında konuşuyor.

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

Halepçe Katliamı

“Gündeme geçmeden önce iki hatırlatma yapmak istiyorum. 16 Mart, Saddam diktatöryasında 5 bin Kürdün bir günde katledilmesinin yıldönümü. Maalesef o dönemde de dünya sessizdi, herkesin gözönünde soykırım gerçekleştirilirken, kimsenin sesi çıkmıyordu. Irak Parlamentosu daha sonra soykırım olarak ilan etti. Bütün soykırım mağdurlarını anmak istiyorum.

8 Mart

“Geçen hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüydü. Kadınlar yasaklara rağmen alanlardaydı. Bir çok yerde izin verilmedi. Kadınlar özgürlük bilinciyle, emeğinin hakkı ve savaşa karşı barış talebiyle meydanlardaydı. Ezilen bütün kadınlara 8 Mart’ta, alanlarda olan bütün kadınlara grubum adına teşekkür etmek istiyorum.

Ankara saldırısı

“Pazar günü saat 18.45’te Kızılay Meydanında. Sivillerin en çok bulunduğu saat ve yer seçilmiş olmalıki orası tercih edilmiş, tümüyle sivillerin hedef alındığı terör saldırısı gerçekleşti. Bütün partim adıma lanetlediğimizi, kınadığımızı bir vahşet eylemi olduğunu ifade etmek istiyorum. 37 yurttaşımızın yaşamını yitirdi, 170’e yakın yaralı var. Ankara’da bütün yitirdiklerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yararlılara acil şifa diliyorum.

“Herhalde neredeyse her ay toplu bir katliamla, neredeyse her gün ölüm haberleriyle, çatışmayla ya da üzerinde tank geçirilerek, yakılarak katliam haberleriyle günlere başlıyoruz. “Artık terörle yaşamaya alışmak lazım' diyorlar. Hükümet sözcüsü mahiyetinde gazeteci de yargı üyesi de bunu söylüyor. Ölümlere alışmak, kan deryası içinde Türkiye’ye uyanmak onlar için alışılabilir.

“Ülkemizde savaş gerçeği var, katliam ve terör gerçeği var. 14 yıldır iktidarda bütün devlet mekanizmalarını kontrol eden partinin yönettiği bir ülkede bunlara alışmak insanlığımızı kaybetmemiz anlamına gelir.

“Biz bunları normal göremeyiz. “Yaşam tarzımız budur. Kimse buna itiraz etmesin' dayatmasına boyun eğmeyeceğiz, bizi bunu alıştıramayacaksınız. Normal olan şey katliamların, ölümlerin olmadığı yaşamdır. Savaşın, katliamların kendisi olağandışıdır. Biz niye olağandışı olana alışıyoruz. Siz, savaş kışkırtıcılığına karşı barış isteyen barış savunucularına alışsanız iyi olur. Bizim savaşa karşı ilkeli ahlaki duruşumuza alışın.'

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

MHP'de toplu istifa: Bu bozuk çarkta yer almayacağız

İlgili Haberler

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?