unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sendikalı işçileri işten atan Arkadaş Kitabevi'ne Sosyal-İş'ten tepki

DİSK Sosyal-İş Sendikası tarafından bugün bir basın açıklaması yapılarak, “Arkadaş Kitabevi işverenini sendika karşıtı tutumunu terk etmeye, Anayasal sendikal haklara saygı göstermeye, işçi kıyımına son vermeye ve haksız olarak işten atılanları işbaşı yaptırmaya davet ediyoruz' dendi.

Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk tarafından okunan açıklamada kitabevindeki örgütlenme süreci şöyle anlatıldı:

“Sendikamız Arkadaş Kitabevinde 6 ay süren bir örgütlenme çalışması yürütmüş, toplu iş sözleşmesi için gereken çoğunluğu sağlamış, böylece Türkiye’de 12 Eylül sonrası ilk başarılı kitabevi örgütlenmesini gerçekleştirmiştir.

Sendikamız, 2 Mayıs 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunmuş; bu başvurunun ardından Arkadaş Kitabevi işverenine bir nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 23 Mayıs 2017 tarihinde sendikamızın toplu iş sözleşmesi yapmak için gereken çoğunluğa sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak Arkadaş Kitabevi işvereni, Bakanlığın bu tespitine dava yolu ile itiraz etmiştir.'

Arkadaş Kitabevi işverenin yetki itirazı yoluyla toplu iş sözleşmesi sürecini geciktirmeye çalıştığı ve sendikasızlaştırma politikasını uygulamaya koyduğunun ifade edildiği açıklamada, “ Bazı üyelerimiz hukuka aykırı bir biçimde işten atılmış, bazı üyelerimiz işten ayrılmaya zorlanmış, bazı üyelerimizin görev ve işyerleri keyfi biçimde değiştirilmiş, bazı üyelerimiz ise baskı yoluyla sendikadan istifa ettirilmiştir' denildi.

Açıklamada, “Sendikamız bu süreçte hukuki ve fiili müdahalelerde bulunmuş, Arkadaş Kitabevi işverenini defalarca sendikal haklara saygı göstermeye davet etmiştir' denilerek şöyle devam edildi:

“Ancak işveren hukuk tanımaz tutumunda ısrar etmiştir. Sendikamız yöneticileri, son olarak Arkadaş Kitabevi işvereni Cumhur Özdemir ile bir kez daha sorunların çözümü için görüşmüş, sendikamızın taleplerini iletmiş ancak Özdemir yetki itirazı davasının sonucunu bekleyeceklerini ifade etmekle yetinmiştir.

Sendikamız sürecin başından bu yana Arkadaş Yayınevi ve Arkadaş Kitabevinin Türkiye’de yayıncılık alanındaki özgün ve saygın konumunu gözetmiş; 12 Eylül’den bu yana ilk başarılı sendikal örgütlenmenin Arkadaş Kitabevinde gerçekleşmesinin Arkadaş Kitabevi ve Yayınevinin yayın çizgisi ve ilkeleri ile de örtüştüğüne dikkat çekmiştir.'

Arkadaş Kitabevi okurlarına ve kamuoyununa destek çağrısında da bulunulurken, işçilerle yapılan görüşmenin ardından bir eylem planı oluşturulacağı kaydedildi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü