unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Şiddete karşı Türk-Kürt elele

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) - Stockholm’un güneybatı semtlerinde Fittja’da bulunan Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne Çarşamba gecesi patlayıcı atılmıştı.

Kültür derneğinin 50 metre ötesinde bulunan Anadolu Kürt Kültür Derneği olayı kınayarak üzüntülerini bildirmişlerdi.

Fittja’da birbirine yakın bulunan Türk ve Kürt Dernekleri üyeleri bugün ortak bir protesto ve basın toplantısı gerçekleştirerek şiddete karşı olduklarını açıkladılar.

Dernek yetkililerinden İsmail Zengin ve Haydar Bayraktar şiddeti hiç bir biçimde kabul etmediklerini, şiddetin insanlar arasında kardeşliğe, dostluğa ve komşuluk ilişkilerine vurulan bir darbe olduğunu belirttiler.

Botkyrka Türk Kültür Derneği adına konuşan İsmail Zengin şunları söyledi: “Son günlerde olanları hepiniz biliyorsunuz. Derneğimiz önce taşlı, sopalı saldırıya uğradı ve dört gün sonra da bomba atıldı. Derneğimize taşlı, sopalı saldırıp üyelerimizi darp edenleri biliyoruz. Çünkü Fittja merkezde protesto eylemi yapan PKK sempatizanı Kürtlerdi. O gün bizim derneğimize saldıranları uzaklaştıranlar arasında Anadolu Kürt Kültür Derneği üyeleri de vardı. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Her iki dernek olarak bizim amacımız şiddete karşı olduğumuzu ortaya koymak, birlikteliğimizi hiçbir gücün bozamayacağını ve bizi birbirimize düşüremeyeceğini göstermektir' ifadelerini kullanarak dostluk, kardeşlik mesajları verdi.

haydar_bayraktar.jpg

Protesto ve basın toplantısına katılanlar arasında Botkyrka Belediye Başkanı Ebba Östling ve Kürt kökenli Sosyal demokrat milletvekili Serkan Köse de vardı. Ebba, “Belediyemiz çok kültürlü bir belediyedir. Biz belediyemizde insanlarımızın birbirine düşürülmesine, çatışmalara ve şiddete başvurulmasına karşıyız' dedi.

Kürt kökenli Sosyal demokrat milletvekili Serkan Köse, kendisinin de Fittja'da büyüdüğünü ve hiçbir zaman Türklerle Kürtler arasında sorun yaşanmadığını aksine dostluğun, komşuluk ilişkilerinin her zaman iyi yönde geliştiğini vurgulayarak, “Biz hem burada hem Türkiye’de omuz omuza birlikte olan insanlarız. Aynı bölgelerde oturuyoruz ve oturmaya, birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bu nedenle şiddeti kabul etmemiz olanaklı değildir' dedi.

dsc_0020.jpg

Botkyrka Türk Kültür Derneği’nden hep birlikte Anadolu Kürt Kültür Derneği’ne kadar birlikte yüründü. Orada da şiddet kınandı.

dsc_0021.jpg

Anadolu Kürt Kültür Derneği adına konuşan Başkan Haydar Bayraktar, “İsmail arkadaş güzel şeyler konuştu. Benim tekrar etmeme gerek yok. Biz biriz ve birlikteyiz. Aramızı kimse ya da kimseler bozamaz. Şiddeti kabul etmiyoruz' biçiminde görüşlerini dile getirdi.

ismail_zengin.jpg

Anadolu Kürt Kültür Derneği’nde ayrıca diyalog toplantısı bir ölçüde basın toplantısına dönüştü. Toplantıda birlik ve beraberlik mesajı verilerek şiddet eleştirildi. Dernekte çay, kahve ve baklava ikram edildi. Toplantıda Botkyrka Bölge Polisi Şefi Erik Åkerlund da konuşarak ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklarını anlattı.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı