unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Şii milisler Telafer'e girdi! TSK alarma geçti

Irak ordusu bugün Musul kent merkezine girdi. IŞİD'in mukavemetini püskürten ordu güçleri, kentin doğu mahallesi olan Gorcelil'de kontrolü sağlarken, sokak çatışmaları da sürüyor.

Konuyla ilgili Irak ordusu komutanlarından Ebu Selman, Rus haber ajansı Sputnik'e konuştu. Selman, şu bilgileri verdi: "Bugün öğlen saatlerinde ordu büyük bir başarı elde ederek Musul'a girdi. Operasyonunun başlamasından bu yana güçlerimiz ilk kez Musul merkeze girdi. Kahraman Irak askerleri Gorcelil mahallesine girdiler. Bu mahalleye girmek için günlerdir IŞİD ile çatışıyorduk. Şimdi mahallenin yarısından fazlası kontrolümüz altında. Mahallede sokak çatışmaları başladı. IŞİD bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenliyor. Koalisyon uçakları da mahallede IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombalıyor." Musul'un Bozadava ve Kornama köylerinde de çatışmaların yaşandığını aktaran Selman, bu köylerin Musul'un merkezine 2 kilometre yakınlıkta bulunduğunu söyledi.

TELAFER'E GİRECEĞİZ! 

Haşdi Şabi'nin Türkmen komutanlarından Ahmet Aslan, Geyyara bölgesinden kente doğru operasyon başlattıklarını duyurdu. Nüfusunun tamamına yakını Türkmenlerden oluşan Telafer kentinde, Sünni-Şii çatışması yaşanıyordu. IŞİD'in bölgeye girmesiyle, örgütün yanında saf tutan Sünni Türkmen aşiretleri, Şii aşiretler gibi IŞİD'e direniş göstermedi. Kentin düşüşüyle, evlerini terkeden Şii Türkmenlerin 'intikam' duygusuyla hareket edeceklerinden korkuluyor. 

TANKLAR ÖBEK ÖBEK SINIRA AKIYOR!

Ankara’dan tanklar, tank kurtarıcılar ve Çankırı’dan tekerlekli araçlar ve iş makinaları, Şırnak Silopi’ye doğru intikale başladı. Milli Savunma Bakanı Işık sınıra tank sevkıyatıyla ilgili açıklama yaptı, "Her ihtimale hazırlıklı olmalıyız" dedi.

gg.jpg

BAKAN'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Işık, sınıra yapılan zırhlı araç sevkiyatına ilişkin, "Bölgemizde önemli gelişmeler var. Bir taraftan Türkiye'nin içerisinde çok ciddi bir terörle mücadele var, diğer yandan da sınırımızın hemen diğer tarafında önemli gelişmeler var. Bütün bu gelişmelere hazırlıklı olmak açısından yapılan bir çalışma bu. Türkiye her türlü ihtimale önceden hazırlık yapmak durumunda, bu hazırlıkların bir parçası" dedi. Bakan Işık: "Irak ile temaslar devam ediyor. Türkiye'nin kırmızı çizgileri var o çizgiler aşılırsa Türkiye yapması gerekeni yapacaktır. Şu anda diyaloglarımız devam ediyor. Musul'un demografik yapısını değiştirecek gelişmeler Türkiye'nin kırmızı çizgisidir. Bu konular Irak ile ve koalisyonla görüşülüyor. Bu arada Türkiye tabii ki gereken hazırlığı yapıyor. Terör tehditlerine asla müsade etmeyeceğiz. Türkiye olarak her ihtimale hazırız"

Şİİ MİLİSLERİN MUSUL VE TELAFER'E GİRMESİ

"Yabancı unsurların Musul'a girmesi ve işin içinden çıkılmaz bir duruma gelmesini istemiyoruz. İstikrarsızlığa Türkiye'nin seyirci kalmasını kimse beklemesin. Türkiye'nin hem bölgesel güvenliğini hem de tarihi bağı olan insanlar için hak kaybına uğramasına seyirci kalmayacağız. Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik bir adım değil. Musul operasyonunu fırsat bilerek yabancı unsurların terör örgütlerinin burada zemin kazanacak hiçbir gelişmeye Türkiye müsade etmeyecek. Bölgenin yabancısı olan ve çatışamları körükleyecek bir duruma müsade etmeyeceğiz." 

KUZEY IRAK'TA GÜVENLİ BÖLGE

"Bu konular muhataplarımızla görüşülüyor. Türkiye'nin kırmızı çizgilerinin korunmasını hedefliyoruz. Bu sevkiyat Genelkurmay Başkanımızın bir çalışması detaylarını paylaşamayız."

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Güncel

YSK'ya giden yollar kamyonla kapatıldı

Güncel

Saadet Partisi'nden ilk seçim açıklaması

Güncel

AKP'li anketçiden son çırpınışlar

Güncel

DHA, Erzurum'da öldürülen İyi Partiliyi 'Kan davası' diye gördü

Güncel

İHD'den il il seçim ihlalleri raporu

Güncel

Hürriyet seçim usulsüzlüklerini görmedi

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP'den sahte müşahit kartları

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı