unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sinop'ta '6 yaşındaki çocuklar evlenebilir' diyen Nureddin Yıldız'a tepkiler büyüyor

“6 yaşında çocukla evlenilebilir', “(Çalışan kadınlar) fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor', “Kadın spiker izlemek günahtır', “Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidirler' gibi açıklamalarıyla bilinen Sosyal Doku Vakfı'nın Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın Sinop'a davet edimesine dönük tepkiler büyüyor. Benzer etkinlikler Edirne'de, Muğla'da, Antalya'da kamuoyu tepkisi üzerine iptal edilmişti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH tarafından organize edilen etkinliğin iptali için Pazartesi günü Sinop Barış ve Demokrasi Platformu kitlesel bir basın açıklaması yapmıştı. Açıklamada "Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’yı hem bu kente anayasanın en sorumlu temsilcisi olarak, hem de anne ve kadın kimliğiyle çocuklarına, geleceğine ve cumhuriyetin temel kazanımlarına sahip çıkarak Sinop halkının sesine kulak vermeye davet ediyoruz" denmişti.

Yetkililer, etkinlik için resmi bir başvuru yapılmadığı gibi gerekçeler öne sürerek tepkileri yumuşatacak açıklamalar yapmış fakat vali halkın çağrısına yanıt vermemişti. 

Aynı etkinliğin Sinop'un Ayancık ilçesinde gerçekleşecek olmasıyla ilgili dün Ayancık Çevre Platformu kalabalık bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Ayancık Kaymakamı Adem Keleş, etkinliğin iptali için harekete geçmeye davet edildi.

Yapılan açıklamalarda Karaman’da Ensar Vakfı'nın karıştığı pedofili skandalının yanı sıra Sinop’ta yaşanan GİHDER vakası hatırlatılıyor. Geçtiğimiz sene Sinop'un Gerze ilçesinde 4 erkek çocuğa cinsel taciz ve tecavüzden yargılanan İslamcı Gençlik İlim ve Hikmet Derneği'nin Başkanı Rafet Ermiş bu sene başında 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sinop merkezde bugün 20.30'da gerçekleşeceği duyurulan etkinliğe karşı akşam saatlerinde halk yeniden bir araya gelecek. Sinop Barış ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla 19.00'da Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanılarak etkinliğin gerçekleşeceği Atatürk Spor Salonu'na kitlesel yürüyüş yapılacak. 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

3.Sayfa

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 11 araç birbirine girdi

3.Sayfa

WhatsApp üzerinden uyuşturucu ticareti

3.Sayfa

Hayvan katilleri...Bu nasıl bir canilik?

3.Sayfa

Antalya'da feci kaza: Hepsi yaşamını yitirdi

3.Sayfa

Konya'da otomobil tıra çarptı: 2 ölü, 5 yaralı

3.Sayfa

Şarjda bırakılan batarya yangına neden oldu

3.Sayfa

Doğumdan 7 saat sonra yaşamını yitirdi

3.Sayfa

Anne ve oğlunun ölümüne neden olan sürücü tutuklandı

3.Sayfa

Bir esnaf borcundan dolayı intihar etti

3.Sayfa

Üzerine ağaç devrilen çocuk hayatını kaybetti

3.Sayfa

Alanya'da Alman şarkıcı cinayetten tutuklandı

3.Sayfa

İstanbul'daki iplik fabrikasında yangın çıktı