unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

soL'a erişim engelleten Erdoğan gerçeklerle yüzleşmekten korkuyor

Türkiye'nin etkili ve muhalif haber ve bilgi portallarından soL'a erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesinin arkasından da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çıktı.

Sol Portal'a erişim bugün TİB tarafından kısıtlandı ve Türkiye kategorisindeki bütün haberler erişime kapatıldı. Konuyla ilgili soL'da yer alan haberde, "Gerçekler Erdoğan'dan Güçlüdür'" başlıklı kampanyanın sitesinden ve bu kampanyanın haberlerine yer veren Sol Portal'dan söz konusu yayının durdurulmasını talep eden kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu açıklandı. 

Konuyla ilgili olarak Sol Portal'da yer alan haber şöyle;

"soL'a kısmi erişim engeliyle ilgili mahkemenin verdiği karar ortaya çıktı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararında, "Gerçekler Erdoğan'dan güçlüdür" kampanyasının sitesi ve soL'un bu kampanyaya yer verdiği haberin kaldırılmasını talep edenin Erdoğan olduğu görüldü.

"Mahkeme kararında, 'şikayetçi' olarak Recep Tayyip Erdoğan yer alırken, 'Gerçekler Erdoğan'dan güçlüdür' diyerek hırsıza hırsız, katile katil demenin 'suç' olmadığını beyan eden imza kampanyasını 'Bu metni milyonlar imzalamalı, hırsıza hırsız, katile katil denir' başlığıyla duyuran soL'un 'kişilik haklarını ihlal ettiği' öne sürüldü.

"Ayrıca soL'un 'Türkiye' kategorisinde yer alan tüm haberlerine de erişimin engellendiği bildirildi. 

ONUR, ŞEREF, SAYGINLIK?

"Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, erişime engellenme talebine gerekçe olarak 'onur, şeref ve saygınlığını rencide eden, eleştiri ve ifade özgürlüğünü aşan nitelikte, hakaret ve ithamlarla kişilik haklarını zedeleyici ifadeler içerdiği, müvekkillerinin kişilik haklarını ihlal ettiğini' öne sürdü. Mahkeme, bu iddiaları yerinde bularak, içeriklerin 'kişilik haklarını ihlal edici mahiyette olduğu, hakaret mahiyetinde bulunduğu, haber verme, eleştiri ve yorum sınırının aşıldığı' gerekçesiyle engellenmesine hükmetti." 

KARAR İKİ GÜN SONRA ULAŞTI

Öte yandan kararın verildiği tarihin 31 Mart olması dikkat çekti. Siteye kısmi erişimin engellenmesi ise bugün gerçekleşti. Ancak mahkeme kararını ulaştırmadan erişimi engelleyen TİB görevlileri, soL'un görüşme taleplerini de "hafta sonu" olduğu gerekçesiyle atlatmaya çalıştı ve hafta içi "yetkili" biriyle görüşülebileceği bilirtildi. TİB'in keyfi tavrına karşı yapılan girişimler sonucu soL'a mahkeme kararı ulaştı. Böylece TİB'in, 30 Mart'ta verilen kararın soL'a ulaşmasını engelleyerek, karara itiraz süresi olan 7 günün geçirilmesinin istediği de anlaşılmış oldu. 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!

Medya

D-Smart TELE1'in yayınlarını durdurdu

Medya

Facebook'ta skandal hata