unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Soma işçi katliamı davasında kritik duruşma başladı

Soma maden katliamıyla ilgili açılan ceza davasının 14. duruşması bu sabah Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 

Sabah saatlerinde istasyon mevkiinde toplanan maden katliamında hayatını kaybeden işçilerin aileleri, kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri, solganlar ve pankartlar eşliğinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önüne kadar yürüdü.

14. duruşma öncesi 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili olarak Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin de aralarında bulunduğu şirketlerin sahibi Alp Gürkan ve 4 yönetici hakkında açılan davanın ana dosyayla birleştirilmesi kabul görmüştü. Duruşmada Alp Gürkan ve 4 yönetici hakkında da mahkemenin karar vermesi beklenirken mağdur avukatlarının tutuklama kararı isteyeceği bildirildi. 

Birleştirilen davanın ilk oturumu olma özelliği de taşıyan bugünkü duruşmada ailelerin avukatları davaya ilişkin esas hakkındaki görüşlerini ve talep ettikleri cezaları açıklayacak. 

Bilirkişi raporunda da dikkat çekilmesine rağmen, katliamın kamu ayağındaki sorumluların yargılanması hakkında Bakanlıkların yargılamaya izin vermemesi nedeniyle bir adım atılabilmiş değil. 

Oysa bilirkişi raporunda, madeni denetleyen, raporlarda imzası bulunan kamu çalışanları ile bunların bağlı olduğu TKİ, MİGEM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına da sorumluluk atfedilmişti. 

DURUŞMA BİR HAFTA SÜRECEK

Bugün başlayan duruşmaya ilişkin konuşan işçi ailelerin avukatlarından Sercan Aran, davada çok önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti.

Aran, “Avukatlar olarak esasa ilişkin beyanımızı sunacağız. Sanıkların genel sorumluluğu, hangi suçtan dolayı niçin cezalandırılmaları gerektiğini tek tek açıklayıp görüşlerimizi sunacağız. Mahkeme iki haftalık bir duruşma periyodu koymuş. İki hafta sürmez belki ama en az bir hafta sürecek gibi görünüyor' dedi. 

Aile avukatlarının esas hakkındaki görüşünün ardından yani bu duruşmadan sonra savcının mütalaasını vermesini yani kendi görüşünü açıklayacağını ifade eden Aran, daha sonra da sanıklar ve sanık avukatlarının yine esasa ilişkin son savunmalarını yapacaklarını ve dosyanın karara çıkacağını ifade etti. Davanın iki-üç duruşma sonra sonlanacağını dile getirdi.

"DAYIBAŞLARI DA YARGILANMALIYIDI"

Aran, “Biz davanın başından beri bu 'dayıbaşı’ denilen kişilerin de yargılanmasını istiyorduk. Yani 'hadi hadi’cilerin, yeri geldiğinde döven, hakaret eden, işverenin sopası konumunda olan bu insanların da yargılanması gerektiğini söylemiştik ama bu reddedildi. Onu bir eksiklik olarak nitelendirebiliriz. Onun dışında olması gerekenler, kamudan sorumlular hariç dava kapsamında diyebiliriz' dedi.

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme

Güncel

Tutuklanan Şenyaşar'ın amcası Suruç'ta yaşananları anlattı

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı