unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Son KHK'da tartışma yaratacak karar

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lere bu sabah yenileri eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Bakanlar Kurulu'nun imzasını taşıyan yeni KHK, 13 maddeden oluşuyor.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan KHK'nin 9. maddesi Varlık Fonu ile ilgili. Milli Piyango ve çok sayıda kamu varlığı 17 gün önce çıkarılan KHK ile Sayıştay denetimine tabii olmayan Varlık Fonu'na devredilmişti. Kısa süre içinde Varlık Fonu ile ilgili yeni bir KHK çıkartılıp, yeni imtiyazlar tanınması soruları da beraberinde getirdi.

9. maddede şu ifadelere yer veriliyor:

MADDE 9 – 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) İktisadi devlet teşekküllerinden, bunların müessese, bağlı ortaklık, işletme, işletme birimleri ile varlıkları ve iştiraklerindeki kamu paylarından, sermayesinin tamamı veya yarısından fazlası Devlete ve/veya diğer kamu tüzel kişilerine ait olan ticari amaçlı kuruluşlardaki kamu paylarından, sermayesinin tamamı kamuya ait olan ticari amaçlı kuruluşların sahip olduğu hisse ve varlıklardan, Devletin diğer iştiraklerindeki kamu paylarından ve Hazineye ait paylardan Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasına veya Şirket tarafından yönetilmesine karar verilenlerden,'

CHP'Lİ ÖZTRAK: SÜREKLİ KAMU VARLIĞI TRANSFER ETMEK NEYİN NESİ?

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, son kararnamenin 9. maddesi ile ilgili Twitter hesabından çarpıcı sorular sordu. Öztrak, "OHAL kararnameleriyle, Sayıştay denetimine tabi olmayan Varlık Fonu'na sürekli kamu varlığı ve imtiyazı transfer etmek neyin nesidir?" ifadelerini kullandı.

17 GÜN ÖNCE DE MİLLİ PİYANGO VARLIK FONUNA DEVREDİLMİŞTİ

OHAL kapsamında çıkarılan 6 Ocak 2017 tarihli KHK'yi de paylaşan Öztrak, Milli Piyango ve çok sayıdaki kamu varlığının da 17 gün önce Varlık Fonuna devredildiğini hatırlattı, "Bu neyin acelesi" diye sordu.

ANAYASA'YA AYKIRI

Anayasa'nın 121. maddesine göre OHAL'in gerekli kılmadığı konularda KHK çıkarılmayacağını hatırlatan CHP'li Öztrak, "Kamu varlıklarını Varlık Fonuna devretmek hangi olağanüstü halin icabıdır?" diye sordu.

1-167.jpg2-156.jpg

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Ekonomi

JP Morgan: Piyasaların yönü için 3 kritik nokta var

Ekonomi

İşte doların ilk tepkisi

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor