unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sosyalist Parti'nin Başkan adayı Valls: Erdoğan'a geçit vermeyeceğiz

Fransa Başbakanı Manuel Valls bugün yaptığı açıklamada partisi Sosyalist Parti'den aday adaylığını açıkladı. Valls, "Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ına karşı değerlerine bağlı bir Fransa istiyorum" dedi.

Fransa’da Başbakan Manuel Valls, Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine aday adaylığını açıkladı. Valls adaylık için başbakanlık görevinden istifa edeceğini belirtti.

Valls’ın cumhurbaşkanlığı yarışına partisi Sosyalist Parti (PS) adına katılabilmesi için 22-29 ocakta yapılacak olan parti ön seçimde rakiplerini yenmesi gerekiyor. Adaylar arasında favori gösterilen Başbakan Valls, ön seçimde eski Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, eski Eğitim Bakanı Benoît Hamon ve Paris Senatörü Marie-Noëlle Lienemann ile yarışacak.

'ERDOĞAN’A KARŞI, DEĞERLERİNE BAĞLI FRANSA’

Valls, cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday adaylığını “Cumhurbaşkanlığı yarışına katılacağım.' diyerek belirtti ve “Rusya’nın Vladimir Putin’ine, ABD’nin Donald Trump’ına, Türkiye’nin Recep Tayyip Erdoğan’ına ve Çin’in Şi Cinping’ine karşı, değerlerine sıkı sıkıya bağlı, bağımsız bir Fransa istiyorum.' dedi.

Fransız seçimleri, François Fillon ve Marine Le Pen gibi aşırı sağ adayların gölgesinde olacak gibi dururken Fransız solunda henüz güçlü bir aday yok. Valls’ın mülteci ve ekonomi politikasındaki aşırı sağ ve liberal söylemleri, Sol Parti (PG) lideri Jean-Luc Mélenchon’a olan desteği arttırdı.

BİR MÜLTECİ KARŞITI ADAY DAHA

Valls’ın, mülteci düşmanı sözleriyle sicili oldukça kabarık. Mültecilerin Avrupayı yok etme tehlikesinin olduğunu söyleyen Valls, bir başka bir açıklamasında “Romanlar, Romanya ya da Bulgaristana artık geri dönmeli.' sözleri tepki çekmişti. Valls, geçtiğimiz nisan ayında da üniversitelerde başörtüsünü yasaklamayı önerdi. 

 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı