unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sosyalistlerden birlikte mücadele çağrısı

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar üzerine sol parti ve kurumlar açıklamalar yayınladı. Açıklamaların ortak noktası, Türkiye’nin bir 'saray darbesiyle karşı karşıya’ olduğu uyarısıydı.

Kurumlardan yapılan açıklamalar şöyle:

Birleşik Haziran Hareketi: Türkiye, karanlık bir uçurumdan aşağıya doğru yuvarlanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek bir Saray Darbesi gerçekleştiriliyor. 4 Kasım tarihi itibarıyla, sözde demokrasi de artık tedavülden kaldırılmıştır. HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere pek çok HDP milletvekilinin evlerine yapılan polis baskını ile birlikte Türkiye’de artık başka bir döneme geçilmiştir. Bu, “İleri Demokrasi' palavrasının sonu, “İleri Faşizm'in ilanıdır! Bu, fiili bir darbedir! Darbeye karşı direniş meşrudur, haktır. Saltanata geçit vermeyeceğiz!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP): Türkiye, bu gece yeni bir boyut kazanan Saray rejiminin darbesine sahne oluyor! Görülüyor ki Erdoğan yanına aldığı Bahçeli ile ittifak içinde Başkanlık uğruna Türkiyeyi ateşe ateşe atmaktadır. Anayasasız ve Meclissiz fiili dikta yönetimi altında, tüm muhalefeti de ezerek atılmak istenen Başkanlık adımına karşı mücadele edeceğiz. Sonunda Türkiye toplumu, kendi iktidarı için ülkeyi her yönden bir dağılma ve çökme sürecine sokan AKP-Saray rejimine son verecektir.

Emek Partisi (EMEP):Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediye eş başkanlarının ardından parti eş başkanları da dahil milletvekillerinin gözaltına alınmaları, demokrasiden geriye fazla bir şey kalmadığının yeni bir göstergesidir. Bu gidişat durmalı, halka haksızlık ve hukuksuzluğun dayatılmasından vazgeçilmelidir.

Komünist Parti (KP):Bu saldırganlığın özü AKP’nin toplumun bütün kesimlerini baskılamaktan başka çaresinin kalmamış olmasıdır. Bu bir toplu çözülüştür. AKP’nin şimdilik saldırmaya gücünün olduğu görülüyor. Ancak AKP gücü olduğu için değil, saldırmaya mahkûm olduğu için bunları yapmaktadır. Bu yolun çıkışı yoktur. Düzenin çıkışsızlığı emekçi halkımıza çıkartılmış bir davetiyedir.

Halkevleri:AKP faşizmi bütün muhalefeti ve ülkeyi teslim almaya çalışmaktadır. İktidarının devamını ancak faşizmle, diktatörlükle sürdürebileceklerini düşünenler başkanlık rejimine geçişin de kendilerine biat etmeyen tüm kesimleri baskı altına alarak, sindirerek mümkün olabileceğine inanmaktadır. Demokrasiden, laiklikten, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana olan herkesi faşizme karşı yan yana, omuz omuza mücadeleye, birlikte direnmeye çağırıyoruz.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Politika

CHP adayı Abdüllatif Şener meclise girebildi mi?

Politika

CHP binası önünde eylem

Politika

İzmir'de polis müdahalesine halk direniyor

Politika

Destici seçim sonuçlarını bildiriyor: Suriyeliler kazandı

Politika

Merdan Yanardağ: Bu hesap tutmayacak!

Politika

Bülent Tezcan: Sonuç ne olursa olsun...

Politika

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Politika

İrfan Değirmenci'den seferberlik açıklaması

Politika

AA: Erdoğan vazgeçti, balkon konuşmasını yapacak

Politika

HDP Eş Genel Başkanları'ndan basın açıklaması

Politika

En yakın tahmini hangi anket şirketi yaptı?

Politika

Erdoğan'ın yerine konuşacak isim belli oldu