unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Steinmeier, "Kibirli ve üstten bakmıyoruz ama" dedi ve devam etti!..

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki bakan ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Alman Bakan Steinmeier, Türkiye'de başarısız darbe girişiminin ardından toplu gözaltı ve tutuklamalarla, düşünce özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların Almanya'da yol açtığı endişeleri dile getirdi. Bakan, "Lütfen Türkiye'de bunları 'kibir, ya da yukarıdan ders verme' şeklinde algılamayın" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Almanya'nın teröristler ve PKK'lılar için güvenli bir ülke olduğu" şeklindeki açıklamasının kendisini şaşırttığını belirterek, "Bu suçlamayı kabul edemeyiz" dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na yönelik olarak da  "Kendisine bugün yaptığımız, hiç de kolay olmayan bu görüşme için teşekkür ederim" dedi. Alman Bakan Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Alman milletvekillerinin İncirlik Askeri Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret edebilmelerinin mümkün olması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Federal Meclis'in kabul ettiği, 'Ermeni Soykırımı kararı'nı eleştirdi. Çavuşoğlu, Alman-Türk ilişkilerinin en kısa süre içinde 'eski haline' kavuşmasını ümit ettiğini de belirtti. 

Steinmeier bugün Başbakan Binali Yıldırımla da biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Almanya Dışişleri Bakanı'nı görüşmeye davet ettiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı'nın davetini doğruladı.

Steinmeier sabah saatlerinde Alman Büyükelçiliği'nde Türk ve Kürt sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de biraraya geldi. Bu görüşmeye gazeteciler, aydınlar ve insan hakları savunucularının katıldığı belirtildi.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Güncel

Vatandaşlar sandıkları almadan giden otobüsün camlarını indirdiler

Güncel

Karamollaoğlu: Bugünkü neticeden çok daha iyisini beklerdik

Güncel

İstanbul'un seçimlerdeki gerçek sonuçları!

Güncel

Eren Erdem: Manipülasyon büyük, Erdoğan %50 altına inecek

Güncel

AKP'liler müşahitlere saldırı, sandıklar okulda rehin

Güncel

KONDA Araştırma'dan seçim yorumu

Güncel

Selahattin Demirtaş'ın sandığından İnce ve HDP çıktı

Güncel

TRT seçimlere katılım oranını açıkladı

Güncel

Adil Seçim Platformu: Sandıklara sahip çıkmaya devam

Güncel

HDP: Sandıkları terk etmeyin

Güncel

Akşener: Sandıklardan ayrılmıyoruz

Güncel

HDP'den baraj açılması