unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Stockholm'de Türk derneği bombalandı

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) – İsveç’in başkenti Stockholm’un güneybatı semtlerinden Fittja’da bulunan Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne tahrip gücü yüksek patlayıcı atıldı. Patlamada dernekte kimse bulunmadığı için ölen ya da yaralanan olmadı.

Çarşamba gecesi Stockholm’un güneybatı semtlerinden Türklerle Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları Fittja’da bulunan Türk Kültür Derneği’ne patlama tahrip gücü yüksek bomba atıldı. Patlamada dernekte kimse bulunmadığı için ölen ya da yaralanan olmazken derneklokalinde  büyük ölçüde maddi zarar meydana geldi.

fittja_patlama2.jpg

Polis patlamanın çok güçlü olduğunu ifade ederken, patlamaya yönelik teknik çalışmaların sürdüğünü ve herhangi bir kişi ya da örgüt hakkında kuşku duymadıklarını açıkladı. Polis bölgeyi geniş çaplı güvenlik şeridine alırken ekiplerini güçlendirdi. Ayrıca, yakında bulunan Fittja Ulu Cami ve bazı adrerslerin korunmaya alındığını duyurdu.

Geçen Cumartesi günü Fittja merkezde PKK  bir gösteri düzenleyerek Türkiye’nin PYD/YPG ye yönelik bombardımanlarını ve Türkiye’deki olayları protesto etmişlerdi. Gösteri sonrası bir kişi bir arabadan açılan ateşle yaralanmıştı.

fittja_patlama_03.jpg

Bunun üzerine gösteri alanına çok yakın olan Botkyrka Türk Kültür Derneği gösteriye katılan yaklaşık iki yüz kadar Kürt tarafından taşlı sopalı saldırıya uğramıştı. Olay polse intikal etirilmişti.

Çarşamba akşamı dernekte kimsenin bulunmadığı sırada atılan tahrip gücü çok yüksek bomba dernekte geniş kapsamlı maddi zararın oluşmasına neden oldu.

PKK, İsveç’te Türklerle Kürtleri karşı karşıya getirmek için uzun yıllardır çaba harcıyordu. Geçen sonbahar döneminde önce bir Türk derneğine bir hafta sonrada bir Kürt derneğini patlayıcılar atılmıştı.

fittja_patlama.jpg

Botkyrka Türk Kültür Derneği Başkanı İsmail Zengin kısaca, “Elbette derneğimizin saldırıya uğraması bizi üzdü. Bizim aynı bölgeden gelmiş ve burada da aynı bölgelerde birlikte oturanlar olarak Kürt kardeşlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Bu tür eylemler aramızı bozmaya yetmeyecektir.' Değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti İsveç Büyükelçisi Kaya Türkmen, bugün derneği ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunacak.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu